10 °C

Bursalı plastik ve ambalaj sanayicileri, ihracatta AB odaklı büyüyecek

Yılın ilk yarısında ihracatta yüzde 10 büyümeye ulaşan Bursalı plastik ve ambalaj sanayicileri, odaklandıkları Avrupa Birliği ülkeleri ile yıl sonunda da yüzde 10 büyüme hedefliyor.

Bursalı plastik ve ambalaj sanayicileri, ihracatta AB odaklı büyüyecek

Zehra ORUÇ

BURSA - Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, düzenlenen basın toplantısında sektörel bazda yılın ilk yarısını değerlendirerek, yılsonu hedeflerini aktardı.

Bu yıl ihracatta Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere gibi Avrupa Birliği ülkelerine odaklandıklarını söyleyen Biliktü, "İlk altı aylık dönemde, dış faktörlerdeki olumsuzluklara rağmen ihracatta yüzde 10'luk büyümeye ulaşıldı. Plastik mamul ihracatında ilk 3 ülke Irak, Almanya ve İsrail olurken, Bulgaristan ihracatı yüzde 29, Cezayir yüzde 23, İsrail ise yüzde 13 seviyesinde arttı. Bulgaristan'daki bu artış nedeniyle, Bulgaristan Filibe'de düzenlenecek Uluslararası Teknik Fuarı'nı ziyaret ederek, pazarı yerinde inceleyeceğiz" dedi.

Sektörde, AB, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Balkanlar başta olmak üzere 180'den fazla ülkeye ihracat yapıldığını belirten Biliktü, sektörün 2023 hedefinin 10 milyar dolarlık ihracat olduğunu sözlerine ekledi.

"Poşet parayla satılsın istemiyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Plastik Atık Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile naylon poşetlerin marketlerin tamamında para ile satılacak olmasına da değinen Biliktü, "Çevrenin korunması amacıyla alınan bu kararın yürürlüğe girmesi, tüketici ciddi anlamda olumsuz etkileyecek. 200 metrekarenin üzerindeki marketlerde poşetin parayla satılacak olması marketlerin işini de olumsuz etkileyecektir. Biz, naylon poşetin parayla satılmasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

İlker Biliktü, diğer yandan yaklaşık 5 yıl önce naylon poşet yerine biyobozunur (yüzde 100 dönüşümlü) poşetlerin üretimi ve tüketimine yönelik çalışmalar başlatıldığını anımsatarak, "Bursa'daki üretici firmalar üretimlerinin tamamını doğada kısa sürede kendi kendine kaybolan biyobozunur poşetlere yöneltti. Bundan sonraki adım, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerine de ihracatının gerçekleştiği biyobozunur poşetlerin kullanımını yaygınlaştırmak için daha fazla bilgilendirme çalışmaları yürütülmesi olabilir" diye konuştu.

Dernekte 80 üyelerinin bulunduğunu, ancak BTSO'ya kayıtlı 70 civarı firmanın ambalaj sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Biliktü, ülke genelinde kişi başına yıllık plastik tüketiminin 25 kilogram olduğu bilgisini verdi. Türk plastik sektörü ise, 8,6 milyon tona ulaşan üretimiyle Avrupa ikinciliğini korurken, dünya plastik liginde de 6. sıraya yükseldi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.