14 °C

İstanbul Avrupa yakasında elektrik tüketimi yüzde 45,6 arttı

Türkiye'yi etkisi altına alan aşırı sıcaklar nedeniyle 3 Temmuz'da İstanbul'un Avrupa yakasında elektrik tüketimi yüzde 45,6 arttı.

İstanbul Avrupa yakasında elektrik tüketimi yüzde 45,6 arttı

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'den (BEDAŞ) yapılan açıklamada, ülke genelinde etkili olan aşırı sıcaklar nedeniyle 3 Temmuz Pazartesi günü elektrik tüketiminde 928 bin megavatsaatle tüm zamanların rekorunun kırıldığı, İstanbul Avrupa yakasında da elektrik tüketiminin yüzde 45,6 arttığı bildirildi.

İstanbul'un Avrupa yakasında geçen yıl 3 Temmuz Pazar günü 52 bin 755 megavatsaat düzeyinde olan elektrik tüketiminin, bu yıl aynı tarihte 76 bin 842 megavatsaati aştığı, talepteki bu artışta klima kullanımının yanı sıra bu 3 Temmuz’un pazartesi gününe denk gelmesinin etkili olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sıcak havaya sanayi üretimindeki artış da eklenince Türkiye genelindeki toplam tüketimin yaklaşık yüzde 8,5 İstanbul'un Avrupa yakasından geldi. 3 bin 573 kilometre alanda, 22 bölgede toplam 4,8 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren BEDAŞ, talepteki artışın etkisiyle enerji hatlarında aşırı yüklenmeden dolayı bir arıza yaşanmaması için günler öncesinden tedbirini aldı. Bin 582 saha personeli olası arızalara müdahale için hazır bekletilirken vardiyalar da özel olarak düzenlendi."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.