8 °C

SOCAR çok iddialı

SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz: "STAR Rafineri, Türkiye'nin cari açığını yıllık 2,5 milyar dolar net olarak aşağıya indirecek bir katma değeri beraberinde getirecektir"

SOCAR çok iddialı

İSTANBUL - SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, STAR Rafinerisine ilişkin, "Projemiz Türkiye'nin cari açığını yıllık 2,5 milyar dolar net olarak aşağıya indirecek bir katma değeri beraberinde getirecektir" dedi.

SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi'nin (STAR) alt yapı ve hafriyat çalışmalarında sona yaklaşılırken, mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) süreçlerini içeren anlaşmalar dünya devi dört firmayla İspanyol Tecnicas Reunidas liderliğinde imzalandı.
İmza töreninde konuşan Yavuz, rafinerinin temelini attıklarından bu yana 185 milyon dolarlık öz kaynak parasını harcadıklarını, saha hazırlama çalışmalarının yüzde 70'ini tamamladıklarını belirterek, "İmzalayacağımız sözleşmenin bedeli 3 milyar 456 milyon dolardır. Buna ilave olarak bugüne kadar harcadığımız 185 milyar dolar, bundan sonra harcayacağımız genel giderlerimiz, ücret ve sözleşmeye daha sonra ilave edeceğimiz otomasyon, elektrik sistemleri ve vergiler dahil olmak üzere, finansman maliyeti hariç rafinerimizin maliyeti 4 milyar 351 milyon dolar olacaktır. Bugün itibariyle taksimetre çalışmaya başlayacak ve 51 ayda rafinerimiz üretime geçmiş olacak" diye konuştu.
Yavuz, projeye sponsor ve şirket sahibi olarak 1,8 milyar dolar civarında öz kaynak koyacaklarını anlatarak, geri kalan 3 milyar dolarlık dış kaynağı da kullanmış olacaklarını söyledi.
Petkim Yarımadası'nda, aynı zamanda liman, enerji, lojistik ve Türkiye'de dağıtım entegrasyonunu da sağlayacaklarını aktaran Yavuz, bunun Türkiye'nin rekabet gücünü artıracaklarını dile getirdi. Yavuz, SOCAR'ın Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olduğunu vurgulayarak, 2018'e kadar da Türkiye'nin en önemli sanayi şirketi ve en büyük üç şirketinden biri olacağını anlattı.

"Cari açığı 2,5 milyar dolar aşağı indirecek"

Bir gazetecinin, finansman maliyetlerine ilişkin sorusuna Yavuz, "Tahminlerimize göre yatırım döneminde ödeyeceğimiz ve diğer maliyetlerle beraber rafinerimizin 4,8 ile 5 milyar dolar aralığında tamamlanacak" yanıtını verdi.
Yavuz, Türkiye'nin iç pazarının hızla büyüdüğüne işaret ederek, şunları söyledi:
"Bizim rafinerimizin 10 milyon ton rafinaj ürününün tamamı ithalatı engelleyecektir. Şu anda Türkiye her bir gramını bile dışarıdan ithal ediyor. Bu nedenle biz projemize Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesi diyoruz. Projemiz Türkiye'nin cari açığını yıllık 2,5 milyar dolar net olarak aşağıya indirecek bir katma değeri beraberinde getirecektir. Petrokimya entegrasyonu, teknolojisiyle gerek çevreye gerek insana son derece örnek bir proje olacak. Bu nedenle de rafinerimiz Türkiye'nin bir numaralı stratejik teşvik belgeli yatırımıdır."
Finansman paketiyle ilgili Unicredit ile çalışmalarının devam edip etmediğine ilişkin soruya Yavuz, "Unicredit bizim finansman danışmanımız olarak sürecin sonuna kadar birlikte olacaktır. Sürecin içinde İspanya, İtalya, Fransa, Amerika, Kore ve Japonya eximbankları yer alıyor" diye konuştu.

"Türkiye'ye 17 milyar dolar yatırım yapacağız"

SOCAR Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev de Azerbaycan'ın ülke sınırları dışında en büyük yatırımı ünvanını elinde bulunduran EPC imza töreni için bir araya gelindiğini belirterek, rafinerinin temel atılmasının ardından önemli yol kaydettiklerini kaydetti.
Bugün atılan imzaların sadece Türkiye'nin en büyük yatırımının memnuniyetini yaşatmadığını, aynı zamanda "Tek millet, iki devlet"in dünyanın yükselen iki yıldızı olmasının da mutluluğunu yaşattığını ifade eden Aliyev, şunları söyledi:
"SOCAR olarak Türkiye'de en büyük doğrudan ve yabancı yatırım yapan yabancı şirket olmamız gurur vesilesidir. STAR Rafinerisi tamamlandığında Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesi olarak tarihe geçecektir. Türkiye'ye 2018 yılına kadar 17 milyar dolar yatırım yapacağız. Yapacağımız her yatırımın ülkelerimizin kardeşliğine ve stratejik ortaklığına hizmet edeceğine inanıyoruz."

"Türkiye, çalışmak için dünyadaki en iyi yer"

EPC konsorsiyumunun lideri İspanyol Tecnicas Reunidas'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Juan Llado da dört şirketin oluşturduğu konsorsiyumun çok önemli bir rafineri oluşturacağını belirterek, bunun heves ve kararlılık ile gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Son 15 yıldan beri Türkiye'de çalıştıklarını ifade eden Llado, "Bizim Türkiye'de çalışma konusunda gördüğümüz şu; burası çalışmak için dünyadaki en iyi yer. Azerbaycan da bizim için yeni bir ülke. Bu çok büyük ve zor bir proje olmasına rağmen bizler en iyi profesyonel grup ile karşı karşıyayız" dedi.

STAR Rafinerisi

10 milyon ton/yıl kapasiteli STAR Rafinerisi, Ural, Azeri Light ve Kerkük gibi çeşitli ham petrol türlerini işleyebilecek kabiliyete sahip olarak dizayn edilecek.
Rafineri Petkim Yarımadası'nda yaklaşık 2 bin 300 dönüm alanda kurulacak. Rafineri tam kapasite ile üretime geçtiği zaman yılda 4 milyon 900 bin ton Ultra Düşük Kükürtlü Motorin, 1 milyon 300 bin ton Nafta, 457 bin ton Karışık Ksilen, 1 milyon 630 bin ton Jet Yakıtı, 260 bin ton LPG, 525 bin ton Reformat, 692 bin ton Petrokok ve 159 bin ton Kükürt üretecek. Projede en üst seviyedeki AB normları ve çevresel standartlar uygulanacak. Toplam 63 tankın bulunacağı STAR Rafinerisi, yaklaşık 1 milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesine sahip olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap