19 °C

Geciken seferde bilet fiyatının yarısı iade

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının üzerinde çalıştığı yeni bir düzenlemeye göre; trenin 60 ila 119 dakika gecikmesi halinde bilet tutarının yüzde 25'i, 2 saati aşan gecikmelerde ise yüzde 50'sinin iade edilmesi öngörülüyor.

Geciken seferde bilet fiyatının yarısı iade

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının üzerinde çalıştığı yeni bir düzenlemeye göre trenin 60 ila 119 dakika gecikmesi halinde, bilet ücretinin yüzde 25'i, 2 saati geçen gecikmelerde ise yüzde 50'si tazminat olarak ödenecek.

Bakanlığın çalıştığı ve taslak aşamada olan yönetmelikle; yolcuların seyahat esnasında, öncesinde, sonrasında ve çeşitli olaylarda sahip olacakları hak ve yükümlülükler belirleniyor. Buna göre tren işletmecisi ücret tarifelerini internet sayfasında yayınlayacak.

İade, bir biletin tamamen iptali manasına gelecek. Yolcu, taşıması kolay ve hacim olarak belirlenen şartlardaki el bagajını ve evcil hayvanlarını yanına alabilecek. Ancak yolcuları rahatsız edebilecek bagaj ve evcil hayvanlara müsaade edilmeyecek. Yolcunun nezaretinde bagajlar kontrol edilebilecek.

Yolcular tazminat talep edebilecek

Tren işletmecisi yolcunun trene binerken, inerken veya içinde olduğu sırada herhangi bir kazadan dolayı ölmesi veya yaralanmasından sorumlu olacak. Varış noktasında 1 saat ve daha fazla gecikmeyle varılması hâlinde, yolcular işletmeciden tazminat talep edebilecek.

Bu durumlarda ödenmiş bilet ücreti üzerinden, 60 ila 119 dakika gecikilmişse, bilet ücretinin yüzde 25'i, 2 saati geçen gecikmelerde ise biletin yüzde 50'si tazminat olarak ödenecek. Yolcuya seferdeki gecikme bilgisi verilirse, tazminat talep edilemeyecek.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap