10 °C

Yerli otoda ilk versiyon elektrikli olacak

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, piyasaya çıkacak ilk otomobilin elektrikli olacağını söylerken 2018 yılında Antartika'da Türk üssünün kurulacağı bilgisini paylaştı.

Yerli otoda ilk versiyon elektrikli olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli otomobil konusunda bazı açıklamalarda bulundu.

Tesla markasının Amerika Birleşik Devletleri'nde yüz yıllık markalarla rekabet ettiğini ve 48 milyar dolarlık bir güce kısa sürede ulaştığını ifade eden Özlü, dünya otomotiv pazarının bir dönüşüm içerisine girdiğini söyledi.

Yerli otomobilin pazar konusunda sıkıntı yaşamayacağını dile getiren Özlü, "Dünya otomotivinde yaşanan dönüşüm bu pazara girmek için en iyi zamanın şimdi olduğunu gösteriyor. Yerli otomobilde bizim de ilk önceliğimiz elektrikli olacak. Yakında piyasaya çıkacak yerli otomobilin ilk versiyonu elektrikli olacak" dedi.

Özlü, Türkiye'nin uçak üretimi ile ilgili çalışmalarına da değindi. Yakın gelecekte üretilen uçakların insansız olarak üretilmeye başlanacağını dile getiren Özlü şöyle devam etti:

"Türkiye'nin uçak üretecek gücü var. Biz bu çalışmaları yürüteceğiz. Şuanda üretim bandından inen yeni nesil savaş uçakları insanlı olarak üretilen son nesil uçaklar. Biz de çalışmalarımızı bu kapsamda yürütüyoruz."

Antartika'daki Türk üssü için tarih belli

Özlü ayrıca, Antartika'da 2018 yılında Türk üssünün kurulacağı bilgisini paylaşırken, yakın zamanda Türk astronot yetiştirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını aktardı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.