12 °C

Otomatik BES'e iki yeni düzenleme geliyor

Otomatik BES'te sistemden çıkışların beklentilerinin çok üzerinde yüzde 38 olarak gerçekleştiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu konuda iki düzenleme sinyali verdi.

Otomatik BES'e iki yeni düzenleme geliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Şimşek, otomatik BES'te iki husus üzerinde çalıştıklarını belirtti. Şimşek, bunlardan birinin 18 yaş altının katılımı diğerinin ise cayma hakkının 2 aya çıkarılması olduğunu ifade etti.

"18 yaş altına bu imkanı sağlarsak uzun vadeli birikim artar mı bakıyoruz" diyen Şimşek, "Bu kadar cömert bir sistem var. Emeklilik şirketleri yeterince çaba göstermiyorlar. Biraz daha çaba göstermeli. BES'te performans güçlü olmalı, mevduat faizleri yüksek bu nedenle devletin verdiği yüzde 25'e ek olarak fonlar performans göstermeli. Cayma süresi için çalışıyoruz. 2 aylık cayma süresi belki onu biraz uzatırsak baskı oluşmaz vatandaş sistemde kalır" dedi.

'Çok iyimsermişiz'

Şimşek şu şekilde konuştu: "Sistemden çıkanlar yüzde 38. Ayrılanların neredeyse yarısı gönüllü bireysel emekliliği olanlar. İki tane bireysel emeklilik hesabını istemiyorsunuz. Ne yapıyorsunuz? Oto katılımdan çıkıyorsunuz. Biz doğrusu yüzde 10’lar civarında bir cayma bekliyorduk. Orada da demek ki çok iyimsermişiz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.