17 °C

'Antep fıstığında rekolte düşüşü bekleniyor'

TZOB Başkanı Bayraktar, "Mart sonunda meydana gelen don afeti ve bölgesel kuraklık Antep fıstığı üretimini olumsuz etkiledi. Rekoltede düşüş bekliyoruz" dedi

'Antep fıstığında rekolte düşüşü bekleniyor'

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mart ayı sonunda meydana gelen don afeti ve bölgesel kuraklığın Antep fıstığı üretimini olumsuz etkilediğini, bu nedenle de rekoltede düşüş beklediklerini bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, geçen yıl 88 bin 600 ton Antep fıstığı üretildiğini hatırlattı. Bu yıl 95 bin ton Antep fıstığı üretileceği tahmin edilse de mart ayı sonunda meydana gelen don afeti ve bölgesel kuraklık nedeniyle üretimin olumsuz etkilendiğini ifade eden Bayraktar, bu nedenle de rekoltede düşüş beklediklerini kaydetti.

Tarım ürünlerinin kayıt altına alınmasının önemine dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

"Fiyat artışından üreticimiz yararlanamıyor. Borçlu olan üreticimiz ürünü ucuz fiyattan elden çıkarmak zorunda kalıyor. Fırsatçılara, stokçulara, aracılara gün doğuyor. Yetiştirdiği üründen para kazanması gereken üreticimiz, maalesef hak ettiğini geliri elde edemiyor. Tüketici ise daha pahalı ürün yemek zorunda kalıyor. Antep fıstığında yaşanan bu durum sadece bu ürüne has bir olgu değil. Üreticimiz, depolama süresi uzun olan fındık, Antep fıstığı, ceviz, badem, kestane gibi tüm sert kabuklu meyvelerle, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kurutulmuş meyvelerde bu sorunu yaşıyor.”

Bayraktar, Antep fıstığı üretiminde geleneksel metotların bırakılması gerektiğini, kalite ve verimin artması için yüzde 60'a varan oranlarda su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama sistemleri kurulması gerektiğini belirtti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap