17 °C

'Daha fazla soya üretmeliyiz'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Yağlı tohum ithalatında birinci sırada yer alan soyada, ülke ihtiyacını karşılamak için çok daha fazla üretime ihtiyaç var" açıklamasında bulundu

'Daha fazla soya üretmeliyiz'

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yağlı tohum ithalatında birinci sırada yer alan soyada, ülke ihtiyacını karşılamak için çok daha fazla üretime ihtiyaç olduğunu bildirdi.  

Bayraktar, yazılı açıklamasında, verilen desteklerle, 2004-2013 döneminde soya ekim alanının yüzde 209, üretim miktarının yüzde 260, verimin yüzde 16,5 arttığını ifade ederek,  bu dönemde ekim alanının 140 bin dekardan 432 bin 600 dekara, üretim miktarının 50 bin tondan 180 bin tona, dekar başına verimin 357 kilogramdan 416 kilograma çıktığını kaydetti. 

Ağırlıklı olarak yem sektöründe kullanılan soyanın, yağı alındıktan sonra geriye kalan küspesinin bol miktarda protein içerdiğini, bunun da iyi bir hayvan yemi olarak kullanıldığını belirten Bayraktar, soyada ülke ihtiyacını karşılamak için çok daha fazla üretime ihtiyaç olduğunu belirtti.  

Adana açık farkla birinci 

Soya üretimi için yeterli potansiyel bulunduğuna işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti: 

"Ülkemizde 2013 yılında 1,3 milyon ton ihtiyacımız olmasına rağmen, 180 bin ton soya üretildi. Bu yıl rekoltenin yüzde 15 gerilemeyle, 153 bin ton dolaylarında kalacağı tahmin ediliyor. 18 ilimizde soya üretiliyor. Türkiye soya üretiminin üçte ikisini Adana gerçekleştiriyor. Adana, 2013 yılında 119 bin 74 ton soya üretti. Soya üretiminde açık farkla birinci olan Adana'yı 34 bin 298 ton ile Mersin, 10 bin 740 ton ile Samsun takip etti. Çukurova ve Ege Bölgesi ikinci ürün, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgeleri ise ana ürün olarak soya ekimine oldukça uygun." 

Türkiye'de yem sanayisinin dışa bağımlı olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Soyanın hasadı, depolanması ve işlenmesiyle ilgili eğitim faaliyetleri artırılmalıdır. Yağlı tohum olduğunda çabuk bozulan soyanın uygun şartlarda depolanması büyük önem arz etmektedir. Soya üretiminin artırılmasına paralel olarak soyanın işlenmesi ve depolanmasına yönelik eksiklikler giderilmeli" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap