'Fındıkta gelecek yıl endişesi var'

TZD Genel Başkanı Yetkin, TÜİK rakamlarına göre fındık üretiminde bu yıl yüzde 25'lik bir kayıp yaşandığını bildirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, TÜİK rakamlarına göre fındık üretiminde bu yıl yüzde 25'lik bir kayıp yaşandığını, sezon başında da 1 milyon tona kadar çıkan rekolte tahmininin yaşanan don olayları sonunda 360 bin ton olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK rakamlarına göre fındık üretiminde bu yıl yüzde 25'lik bir kayıp yaşandığını belirterek, "Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin fındık üretimi yapılan bölgelerden aldığı bilgiler ise üretim kaybının özellikle kaliteli fındık üretilen Giresun-Trabzon hattında çok daha yüksek olduğu yönünde. Sezon başında 1 milyon tona kadar çıkan rekolte tahmini yaşanan don olayları sonunda 360 bin ton olarak gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

3-4 TL olacağı tahmin edilen fındığın kilogram fiyatının 14 TL'ye kadar çıktığının altını çizen Yetkin, şöyle devam etti:

"Bu durum, don olayından etkilenmeyen fındık üreticilerinin iyi bir gelir elde etmelerini sağlarken önümüzdeki yıllarda bu gelirin önemli ölçüde düşmesi bekleniyor.  Bu nedenle gelecek yıl piyasanın düzenlenmesi için şimdiden adımlar atılması gerekiyor. Bilindiği gibi geçmiş yıllarda fındık piyasasının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamış olan Fiskobirlik, bir süreden beri başta borç sorunu olmak üzere önemli sorunlarla boğuşmuştu. Üreticilerin 2006 yılından kalan 400 milyon lira alacağını bu yılsonunda sıfırlaması bekleniyor. Fiskobirliğin bu yıl piyasaya giriş yapması, üreticilerin umutlarını artırdı. Fiskobirlik'in önümüzdeki yıl fındık piyasasına daha güçlü bir biçimde girmesi için gerekli önlemlerin alınması bu açıdan hayati önem taşıyor." 

Etiketler