Ardahan'da ısınan hava, arıları uyandırdı

Ardahanlı arıcılar, havaların ısınmasıyla bu yıl erken uyanan bal arıları için kışlatmalara kar taşıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ARDAHAN - Ardahanlı arıcılar, kış mevsimini kışlatmalarda geçiren ve havaların ısınmasıyla bu yıl erken uyanan bal arıları için kışlatmalara kar taşıyor.

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla havanın yaklaşık bir ay erken ısınmaya başladığını, bu nedenle de kışlatmalardaki arıların uyanmaya başladığını söyledi.

İçerisi ısınan kışlatmalar için arıcıları mesaj yoluyla uyardıklarını belirten Evliyaoğlu, şöyle konuştu:

"Kapalı kışlatmadaki ideal hava seviyesinin sıfır ile 4 derece arası olması gerekiyor. Kışlatmalarımızda şuan hava sıcaklığı 8 dereceye kadar çıktı. Bu iyi bir durum değil. Kapalı kışlatmada hava sıcaklığının sıfır olması idealdir. Sıfırın altına da düşmesi doğru değil. Ne yazık ki hava sıcaklığının 8-9 dereceye kadar çıkmasıyla arılar uyandı. Böyle olunca uyanan arı hem rahatsız olur hem de kovandaki yiyeceğini erken tüketir. Yiyecek bitince arıyı kaybetme durumu söz konusu."

Evliyaoğlu, kentteki arıcıların çoğunluğunun kovanları kapalı alanlarda kışlattığını, bu nedenle dışarı çıkarmak için karların erimesini beklediklerini bildirerek, buralardaki hava dengesini korumak için arıların bulunduğu alanın kapılarının açılması ve alana kar taşınmasının uygun olacağını ifade etti.

 

Etiketler