19 °C

Bataklığı verimli tarım arazisine dönüştürdüler

Bataklığı verimli tarım arazisine dönüştürdüler

 

BALIKESİR - Edremit Körfezi'nde, Burhaniye Belediyesinden 50 dönüm bataklık alanı 49 yıllığına kiralayan İsmail ve Halil Başa kardeşler, burayı kurutup verimli tarım arazisine dönüştürerek sebze yetiştirmeye başladı.
 
Burhaniye'de yaşayan ve yıllardır pazarcılık yapan İsmail ve Halil Başa, Or-Jan mevkisinde yer alan 50 dönüm bataklık araziyi 49 yıllığına belediyeden kiraladı.
Kardeşler, yaptıkları zorlu çalışmayla önce alanı kuruttu, daha sonra tarıma elverişli hale getirip üretime geçti.
 
2-240.jpg
İsmail Başa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk olarak bataklığı, kontrolsüz büyüyen çalı türü bitkilerden temizlediklerini ve kanallar açarak suyu uzaklaştırdıklarını söyledi.
Bunun ardından toprağı traktörle işleyip sebze tohumları ektiklerini anlatan Başa, şöyle konuştu:
 
[PAGE]
 
"Eski bataklık araziyi ekilebilir hale getirdik. Kuyular açtırıp sulama sorununu çözdük. Çok verimli bir tarım arazisine dönüştü. Hiç gübre kullanmıyoruz. Her ürün, yetişmesi için tüm ihtiyacını topraktan alabiliyor. Ürünlerimizi verdiğimiz toptancımız da pazarda bizden alışveriş yapan müşterilerimiz de sebzelerimizden memnun."
 
1-250.jpg
 
Yazın açık alanda, kışın seralarda üretiyorlar
Başa, daha önce üreticiden alıp pazarda sattıkları enginar, domates, salatalık, patlıcan ve biber gibi sebzeleri, kuruttukları arazide yetiştirmeye başladıklarını ifade etti.
Yaz mevsiminde açık alanda, kış aylarında da seralarda üretim yaptıkları bilgisini veren Başa, "Çeşitleme çalışmalarımız doğrultusunda zaman zaman bölümler olarak buğday da ekiyoruz. Bazen talep üzerine sebze yetiştiriyoruz" dedi.
Halil Başa ise kardeşiyle bir risk aldıklarını ancak sonucun iyi olduğunu vurguladı.
Ürünlerinin tamamen doğal ortamda yetiştiğine dikkati çeken Başa, "Gübre maliyetimiz sıfır olduğu için ürünlerimizden daha iyi kazanıyoruz" ifadesini kullandı.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap