Borsa, IPARD için ücretsiz danışmanlık verecek

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası olan IPARD’tan yararlanmak isteyen üyeler için yapılan, ücretsiz proje hazırlama İş Birliği Protokolünü değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - BTB Başkanı Özer Matlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tarafından 16 Ocak’ta imzalanan “IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü” kapsamında, Bursa Ticaret Borsası’nda bu hizmetin ücretsiz verileceğini duyurdu.

BTB Başkanı Özer Matlı; “Bu protokol ile IPARD’a başvuru yapmak isteyen üyelerimiz proje çağrı döneminde Bursa Ticaret Borsası’na başvuruda bulunarak, sektöre göre değişmekle birlikte yatırımlarına yüzde 40 ile yüzde 70 oranında sunulan hibelerden yararlanabilirler. Sunulan bu hizmet sektöre ve üyelerimize çok büyük katkı sağlayacaktır. Bundan dolayı biz de yeni dönemde üyelerimize bu desteği sağlamayabilmek adına, gıda ve yönetim organizasyonu konusunda deneyimli, yabancı dil bilen bir personel istihdam ederek, kadromuzu güçlendirdik” dedi.

Özer Matlı IPARD’ın önemine işaret ederek, gıda, tarım ve hayvancılık sektörünün sürdürülebilir modernizasyonuna katkıda bulunmayı hedeflediğini söyledi. Matlı, “Ayrınca, ikinci amacı da gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı ve diğer standartlarla ilgili AB müktesebatının üstlenilmesini teşvik etmek, üçüncü olarak da kırsal alanların sürdürebilir kalkınmasını teşvik ederek iş fırsatlarının gelişmesine katkı sağlamak ve kırsaldan göçü engellemektir” diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir