5 °C

Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı

Ankara'da toplanan Ulusal Süt Konseyi,1 Temmuz 2017'den 1 Şubat 2018 tarihine kadar çiğ sütün referans litre fiyatını 9 kuruş artırdı.

Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı

Ali Ekber YILDIRIM

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatı belli oldu. Bugün Ankara'da toplanan Ulusal Süt Konseyi,1 Temmuz 2017'den 1 Şubat 2018 tarihine kadar çiğ sütün referans litre fiyatını 1 lira 30 kuruş olarak belirledi. Böylece litre bazında 9 kuruşluk artış sağlandı. Kırmızı et fiyatının yükselmesi nedeniyle ineklerin kesilmesi çiğ süt arzını düşürdü. Çiğ süt üretimindeki düşüş Türkiye İstatistik Kurumu verilerine de yansıyor. Üretimdeki düşüş yaşanırken, Katar ve diğer ülkelere yönelik ihracatın artması,turizm sezonunun açılması çiğ süte olan talebi artırdı.

Üretim azalırken talep yükseliyor

Arzın daralması,talebin ise artması nedeniyle sanayici çiğ süt bulmak konusunda sıkıntı yaşamamak için fiyat artışına olumlu yaklaştı. Üretici temsilcileri üretim maliyetlerini de dikkate alarak çiğ süt referans fiyatının 1 lira 40 kuruş olmasını istedi. Ancak, sanayiciler kendi maliyetlerinin de arttığını belirterek bu kadar yüksek artışın mümkün olamayacağını belirtti. Toplantı sonunda 1 Ocak 2017'den 1 Temmuz 2017'ye kadar 1 lira 21 kuruş olarak uygulanan çiğ süt referans fiyatının 1 lira 30 kuruş olması konusunda anlaşmaya varıldı.

Yorumlar

  • mustafa soylutürk Sayın süt konseyin üyelerine naçizane gazetete çıkan bir haberi hatırlatmak istiyorum.Zabıtalar tarafından yakalanan iki dilencinin birinin üzerinden 71 bin diğer dilencinin hesabından 500 bin lira çıktığı tesbit edildi.Acaba bir süt üreticinin cebinden ne çıkar!... Lütfen dilenciye bile vermeye cesaret edemiyecekleri 9 krş.üreticiye hangi yüzle verebiliyorlar!..İnsaf biraz merhamet!..Başka ne denilir.Sayın Ali Ekber bey gerisinide siz yazın lütfen.Saygılar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.