Fındık fiyatı yeniden 15 lirayı gördü

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, "Bu hafta fiyat yeniden toparlandı ve bugün serbest piyasada fındık 15 liradan işlem görüyor" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Giresun'da, serbest piyasada fındık fiyatı yeniden yükselişe geçerek yeni haftaya 15 liradan başladı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,  yaptığı açıklamada, sert düşüş yaşayan fındık fiyatının yeniden toparlanarak yükseliş eğilimine geçtiğini belirtti.

Geçen hafta piyasada kendilerinin de anlamadığı nedenlerden dolayı sert düşüşler yaşandığını ifade eden Karan, "Bir hafta önce 16 liraya kadar çıkan rakam, nedendir bilemiyoruz 13 lira seviyesine kadar inmişti. Bu hafta ise fiyat yeniden toparlandı ve bugün serbest piyasada fındık 15 liradan işlem görüyor." dedi.

Karan, ilerleyen günler için fiyat konusunda tahmin yapmanın şu andaki duruma göre mümkün olmadığını kaydederek, "Şimdiden 'gelecek günlerde fiyat şu olur ya da buraya kadar çıkar' demek mümkün değil. Henüz fiyat tam anlamıyla yerli yerine oturmuş değil. Ciddi dalgalanma süreci yaşanıyor. Bir iniyor, bir çıkıyor." diye konuştu.

‘Emanete fındık bırakmayın’‘Emanete fındık bırakmayın’

 

Serbest piyasada fiyatı üreticinin belirleyeceğini belirten Karan, şunları kaydetti:

"Üretici, ürününe sahip çıkar, emanete bırakmaz ya da pazara indirmezse fındık fiyatı yüksek seviyelerde olacaktır. Tam tersi durumda pazara fazla miktarda ürün iner ya da emanete bırakılırsa normal olarak pazarda fiyat düşecektir. Biz üreticilerden yüksek fiyat beklentilerinin oluşması için ürünlerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Kafalarındaki rakama göre hareket etmeliler."

Fındık üreticisi fiyat dalgalanmasından memnun değilFındık üreticisi fiyat dalgalanmasından memnun değil

 

Ordu fındığı için demiryolu ağı ve liman talebiOrdu fındığı için demiryolu ağı ve liman talebi

 

Bu konularda ilginizi çekebilir