13 °C

Fındıkta bu yıl rekolte düşük olacak

Üreticilerin büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, fındıkta bu yıl boş oranının bazı bölgelerde yüzde 25-30'a kadar çıktığını açıkladı.

Fındıkta bu yıl rekolte düşük olacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hasadı ve kurutması devam eden fındıkta bu sezon iklim ve hastalıkların etkili olduğunu, bazı bölgelerde boş oranının yüksek görüldüğünü belirterek, "Fındıkta bu yıl boş oranı bazı bölgelerimizde yüzde 25-30’a kadar çıkıyor. Tüm bu nedenlerle bu yılki rekolte, açıkladığımız 590 bin ton tahmininden düşük gerçekleşecek" dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıl don afeti nedeniyle üreticinin büyük bölümünün ürün alamadığını ve çok önemli gelir kaybı yaşadığını, bu sezonda da fındıkta görülen hastalık ve boş oranının yüksek olması nedeniyle rekoltenin beklenenden daha düşük gerçekleşebileceğini belirtti.

Yağmur sonrası oluşan yüksek nem küf hastalığına sebep oldu

Fındığın hassas bir bitki olması sebebiyle her türlü hava şartlarından çok çabuk etkilendiğini vurgulayan Bayraktar, "Haziran ve Temmuz ayında mevsim normallerinin üzerinde yağan yağmur, sonrası oluşan yüksek nem, küf hastalığına sebep olmuştur. Tam bunların etkisi geçti derken hızla artan hava sıcaklıkları bu kez bazı bölgelerimizde güneş yanığına yol açmıştır. Diğer taraftan son günlerde Doğu Karadeniz Bölgemizde havanın kapalı olması ve yağışlı gitmesi, üreticilerimizin fındığını tam olarak kurutamamasına yol açmakta, kurutma süresini uzatmaktadır. Bütün bu olumsuzluklar verim ve kalitede düşüşlere neden olmuştur" dedi.

"Üreticiler büyük hayal kırıklığıı yaşadı"

Yaşanan olumsuz hava şartları ve hastalıkların etkisiyle, bazı bölgelerde fındıkların içini tam dolduramadığını belirten Bayraktar, "Fındıklarda içi boş oranının bazı bölgelerde yaklaşık yüzde 25-30'u bulduğu anlaşılmıştır. Bu durum üreticilerimizde büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Ancak hasada girdikten sonra, Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgiler gösteriyor ki, bu yılki rekolte, daha önce açıkladığımız 590 bin tondan daha düşük kalacak'' dedi.

Geçen yıl yaşanan don afeti nedeniyle sezona sıfıra yakın stokla girildiğinin altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:

''Fındık üreticilerimiz geçtiğimiz yıl büyük sıkıntı yaşadı. Bu yılki beklenti, temenni ve talebimiz, üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmeleri; rekoltenin beklediğimizden daha düşük gerçekleşeceği bu sezonda fındığın hak ettiği değeri bulmasıdır. Bunun için, üreticilerimizin ihtiyacı kadar ürünü pazara indirmesi, emanete dökmemesi büyük önem taşımaktadır.''  

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.