'Genç nüfusun kırsalı terk etmesi önlenmeli'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, tarımsal istihdamın önemine işaret ederek, tarımın desteklenmesini ve gençlerin kırsalda kalmasının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım olmazsa ülkenin en büyük sorunu olan işsizliği tutmanın mümkün olamayacağını bu nedenle tarımın desteklenmesini ve gençlerin kırsalda kalmasının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımın, geçen yıl ocak ayında 4 milyon 812 bin, şubatta 4 milyon 876 bin, martta 5 milyon 93 bin, nisanda 5 milyon 352 bin, mayısta 5 milyon 540 bin, haziranda 5 milyon 577, temmuzda 5 milyon 727 bin istihdam sağladığını, ağustos ayında 5 milyon 760 istihdamla en yüksek noktaya ulaştığını belirtti.

Eylül ayıyla birlikte, tarımdaki istihdamın, önemli ürünlerde hasadın sona ermesi ve mevsim koşulları nedeniyle yeniden azalışa geçerek, 5 milyon 657 bine gerilediğini kaydeden Bayraktar, tarımsal istihdamın ekimde 5 milyon 305 bine, kasımda 5 milyon 53 bine düştüğünü bildirdi.

Tarımdaki istihdamın aralık ayında da gerileyeceğini, bu yılın ocak-şubat aylarında dip noktasına ineceğine dikkati çeken Bayraktar, mart ayıyla birlikte tarımdaki istihdamın yeniden artışa geçeceğini belirtti.

Tarım işsizliği ağustos-eylül döneminde 2,4 puan düşürdü

Tarımsal faaliyetin en aza indiği ocak-şubat aylarıyla tarımsal faaliyetin zirveye ulaştığı temmuz-ağustos ayları arasında 1 milyona yakın tarımsal istihdam farkı olduğunu bildiren Bayraktar, “Tarım, ocak ve mayıs aylarında toplam işsizliği 1.9, şubat ve mart aylarında 1.8, nisanda 1.7, haziranda 2, temmuz ve ekim aylarında 2.3, ağustos ve eylül aylarında 2.4 puan düşürdü. Son açıklanan kasım ayı rakamlarına göre yüzde 14.1 olan işsizlik oranı tarım sayesinde yüzde 11.8’e indi." diye konuştu.

"Genç nüfusun kırsalı terk etmesi önlenmeli"

Kasım ayında 27 milyon 67 bin olan istihdamın 5 milyon 53 bini tarımda çalıştı. Tarımsal faaliyetin önemli oranda azaldığı kasım ayında bile tarımın istihdamdaki payı yüzde 18,7’yi buldu. Bu oran Ağustos ayında yüzde 21 düzeyindeydi.

Tarımda çalışan sayısı 4,8-5,8 milyonlardan, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 5’lerin altına, 1,3-1,4 milyona indiğinde, açığa çıkacak 3,5-4,5 milyon çalışan ne olacak?

Kasım ayı rakamlarına göre ülkemizde 3 milyon 715 bin işsiz var. Hal böyleyken, bu kadar insan işsizler ordusuna mı katılacak? Nüfus kırsalda tutulmalı, tarım dışında özellikle tarıma dayalı sektörlerde iş imkanları yaratılmalı, genç nüfusun kırsalı terk etmesi önlenmeli.”

İstihdamın üçte bire yakını tarım ve tarımla ilgili sektörlerden sağlanıyor

Bayraktar, en son açıklanan 2014 yılı rakamlarına göre, tarımın, gıda, içecek ve tütün imalatında 486 bin, tekstil ürünleri ve deri ve ilgili ürünlerde 511 bin, gıda içecek ve tütün toptan ticareti ile tarımsal hammadde ve hayvan toptan ticaretinde 270 bin, gıda içecek ve tütün perakende ticaretinde 604 bin, lokanta ve benzeri yerlerdeki yiyecek ve içecek hizmetlerinde 716 bin kişi istihdam sağladığını belirtti.

Bayraktar, "Tarım, kendi alanı dışında da doğrudan tarımla ilgili imalat ve ticaret sektöründe 2 milyon 587 bin istihdam yaratmaktadır. Bu rakamları da eklediğimizde tarımın yol açtığı istihdam yaz aylarında 8,4 milyona ulaşmaktadır. Ulaştırma, finans gibi alanlarda yapılan istihdam bu rakamlara dahil değildir. Bu da ülkede yaz aylarında 27,5 milyon olan toplam istihdamın yüzde 30’dan fazlasının tarımdan kaynaklandığını bize göstermektedir. Diğerlerini kattığımızda istihdamın üçte bire yakını tarım ve tarımla ilgili sektörlerden sağlanıyor. Yaz aylarında 5,8, kış aylarında 4,8 milyon istihdam sağlayan tarım, her türlü desteği hak ediyor." diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir