17 °C

Gıda komitesi bugün toplanacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Tarım sektöründeki üretimi kooperatifleşme ve birlik çatısı altında ölçeğini büyüterek üreticileri direk piyasanın oyuncusu haline getirmeyi amaçlamaktayız." dedi.

Gıda komitesi bugün toplanacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarındaki yükselişe dikkat çekerek, gıda komitesinin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında bugün toplanacağını, gerek bakanlığının gerekse komitedeki bakanlıkların toplantıda önerilerini tartışarak, son noktayı koyup, uygulamaya geçeceklerini ifade etti.

Tüfenkci, komitenin atacağı adımlara ilişkin şunları kaydetti:

"Gıda fiyatlarına etki eden unsurların başında mevsimsel etkiler, arz-talep dengesi geliyor. Bunu stabil hale getirmek açısından gerek üretim bölgelerinin planlaması gerek belirlenen havzalarda piyasaya uygun ürünlerin üretilmesi noktasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın, bunun ticarileştirilmesi noktasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın birlikte çalışmaları var. Yine bu aşırı stoklamadan dolayı fiyat oynaklığı oluşuyor ve fiyat artıyorsa bununla ilgili Ekonomi Bakanlığının ithalat tedbirleri de dahil olmak üzere birtakım tedbirlerin alınması gibi konuları tartışacağız. Maliye Bakanlığımız özellikle sebze ve meyve ticaretindeki eğer vergilendirme sisteminden dolayı birtakım sıkıntılar oluşuyorsa bununla ilgili önerilerin tartışılacağı geniş çaplı bir gıda komitesi toplantısı olacak. Merkez Bankamızın tespitleri ve sunumları olacak.

"Üreticileri piyasanın oyuncusu haline getirmeyi amaçlıyoruz"

Netice itibarıyla özellikle ticarileştirme noktasında üretici birliklerinin desteklenmesinden ve piyasada güçlü oyuncu olunmasına kadar birtakım tedbirlerimiz var. Tarım sektöründeki üretimi kooperatifleşme ve birlik çatısı altında ölçeğini büyüterek üreticileri direk piyasanın oyuncusu haline getirmeyi amaçlamaktayız. Burada yapacağımız hem vergisel hem pazarlama destekleriyle üretici birliklerimizi farklı konumlandırmak istiyoruz."

"Fiyatlardaki oynaklığı stabil hale getirmeye çalışacağız"

Sebze-meyve fiyatlarındaki kayıt dışılığı önlemeye yönelik de adımlar atacaklarını da kaydeden Tüfenkci, "Önerilerimizden biri hal içi yapılan ticareti daha fazla teşvik etmek. Hal dışı özellikle kayıp kaçağın olduğu alanlarda birtakım tedbirler alarak bunu önlemeye yönelik önerilerimiz var. En önemlisi de pazar yerlerini teşvik ederek daha modern hale getirmek istiyoruz. Yine perakende ayağında özellikle bu zincir içerisindeki maliyet oluşturan unsurları azaltma adına önerilerimizi sıralayacağız ve en azından sebze ve meyve fiyatlarındaki oynaklığı stabil hale getirmeye çalışacağız." diye konuştu.

"Domates fiyatları geçici yükseldi"

Bakan Tüfenkci, domates fiyatlarındaki artışa işaret ederek, şöyle devam etti:

"Domates fiyatlarının geçici olarak yükseldiğini düşünüyoruz. Yeterli ekim olmamasında tutun da domates ihracatının yüzde 40 gibi bir artış olması... Şu anda piyasalarda domates fiyatlarının geçen haftaya göre düştüğünü görüyoruz. Domates örnek bir ürün yoksa bütün piyasayı etkileyebilecek bir ürün değil. Biz domates gibi, bu yarın öbür gün biber, patlıcan, salatalık olabilir, bütün sebze ve meyvelerde aşırı oynaklığı önlemeye yönelik neler yapabiliriz, çalışmamız ve çabalarımız bu. Yoksa piyasaya müdahale etme veya piyasayı devletleştirme gibi bir öngörümüz yok. Biz istiyoruz ki serbest piyasa düzeni içerisinde bunun çalışmaları olsun, gayretimiz bu yönde. Biz sadece piyasayı bozan unsurları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları ortaya koyuyoruz. Bu arz zincirindeki halkalarda haksız olarak görülmeyen noktalardaki müdahaleleri önlemeye çalışıyoruz. Sebze ve meyvede domates, biber veya salatalığın birçok çeşidi olduğunu her çeşidin fiyatlandırmasının ayrı olduğunu dolayısıyla salçalık domatesle manavda satılan domatesin cinsinin ayrı olduğunu, bunların elbetteki fiyatlanmalarının farklı olduğunu biliyoruz ve buna göre adımlar atıyoruz."

Tarım-ÜFE nisanda yüzde 2 arttıTarım-ÜFE nisanda yüzde 2 arttı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.