'Küçükbaş hayvan sayısı artırılabilir'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkede 31 milyon koyun, 10,3 milyon keçi bulunduğunu belirterek, "Veriler, 67-68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini gösteriyor. Bu da küçükbaş hayvan sayısının en azından üçte iki oranında artırılabilmesi demektir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılık alanında 2015 yılı itibariyle sütten ete, deriden bala, tiftikten kıla birçok üründen elde edilen gelirin 55,7 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

Türkiye'nin 2016 yılı itibarıyla 14,1 milyon sığır, 142 bin manda, 31 milyon koyun, 10,3 milyon keçi varlığına sahip olduğunu bildiren Bayraktar, söz konusu yılda 18,5 milyon ton süt, 1,17 milyon ton kırmızı et üretildiğini ifade etti.

Bayraktar, son yıllarda tekrar artışa geçse de 2016 yılında hem koyun hem keçi sayısında azalış olduğunu, dolayısıyla koyun-keçi eti ve süt üretiminde de gerileme görüldüğünü belirtti. Bayraktar, şunları kaydetti:

"2016 yılında koyun sayısı merinos koyunu dahil yüzde 1,7 düşüşle 31 milyon 508 bin baştan 30 milyon 984 bin başa, keçi sayısı tiftik keçisi dahil yüzde 0,7 gerilemeyle 10,4 milyon baştan 10 milyon 345 bin başa indi. Ülkemizin özellikle küçükbaşta çok büyük bir potansiyeli var. Anadolu'da çiftçimiz tarımı tanımlarken, 'buğday ile koyun, gerisi oyun' der. Bu topraklar tahıl ve küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olan topraklardır."

Küçükbaş hayvan sayısının artırılabileceğini vurgulayan Bayraktar, "Veriler, 67-68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini gösteriyor. Bu da küçükbaş hayvan sayısının en azından üçte iki oranında artırılabilmesi demektir. Bu 2015 rakamlarına göre, 1 milyon 64 bin ton daha fazla süt üretmek anlamına gelir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için meraların korunması ve ıslah edilmesi, kırsalın ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesi, küçükbaştan elde edilen ürünlere katma değer kazandırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

Fındıkta yeniden lisanslı depoculuğa geçiliyorFındıkta yeniden lisanslı depoculuğa geçiliyor

 

Bu konularda ilginizi çekebilir