6 °C

Marmarabirlik ürün alımlarına erken başladı

Marmarabirlik Yönetim Kurulu, bu yıl zeytin rekoltesinde görülen düşüşten dolayı alımlarda olumsuzluk yaşamamak için kampanyayı 22 Ekim Çarşamba gününe çekti

Marmarabirlik ürün alımlarına erken başladı

BURSA (DÜNYA) - Marmarabirlik 2014-2015 iş yılı zeytin alım kampanyasının startını verdi. 22 Ekim Çarşamba günü öncelikle kooperatif merkezlerinde başlayacak olan zeytin alım kampanyasında rekolte beyanlarının 50-55 bin ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, bu yıl zeytin rekoltesinin önceki yıllara göre düşük olduğunu hatırlatarak ”Bu yıl bölge rekoltesinin yüzde 75’ini  almayı hedefliyoruz” dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu tarafından, bu yıl zeytin rekoltesinde geçtiğimiz yıllara oranla düşüş kaydedilmesinden dolayı alımlarda olumsuzluk yaşamamak için kampanyanın 22 Ekim Çarşamba günü başlatılmasına karar verildi. Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa; olumsuz iklim şartlarından dolayı yaşanan rekolte düşüşü, ürünün ağaç üzerinde az olması ve ürünün çok erken olgunlaşması gibi nedenlerden dolayı 2014-2015 yılı  ürün alımlarına başlanacağını söyledi. Hidamet Asa; “Bilindiği üzere, ürün alım kampanyasının ilk etabını bir ay önce ortaklarımızdan rekolte beyannamesi alımlarıyla başlatmıştık. 22 Ekim Çarşamba günü zeytin alımlarına başlanacak. İlk etapta kooperatif merkezlerinde alım yapılacak olup, köy alımları daha sonra değerlendirilecektir. Her yıl olduğu gibi bu kampanya döneminde de sadece rekolte beyannamesi veren ortaklarımızdan zeytin alımı yapılacak ve hiçbir şekilde rekolte beyannamesinde belirtilen miktardan fazla ürün alımı yapılmayacak. Ayrıca, kooperatiflerimizden zirai ilaç ve gübre yardımı alan ortaklarımızın mağduriyetleri sebebiyle rekolte beyanları dikkate alınarak 1.000 kilogramdan aza az  ürün teslimatı yapan ortakların kooperatiflerine yazılı olarak müracaat etmeleri halinde  borçlarının bir yıl erteleneceğini de bildirmek isterim” dedi. 
 
"Ortaklarımızı mağdur etmedik, etmeyeceğiz"

Marmarabirlik’in önceliğinin ortaklarının memnuniyeti olduğunu söyleyen ve ürün alımlarına  ortakları mağdur etmemek üzere başlandığını, fiyatlandırmanın daha sonra değerlendirileceğini de söyleyen Marmarabirlik Başkanı Asa, “Barem cetveli olarak sofralık  kilogramda 190 adetten başlanıp 410 daneye kadar barem usulü alım yapılacak olup, daha ince kalibredeki ürün yağlık olarak  alınacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ortaklarımızı mağdur etmeyeceğiz” diye konuştu. Marmarabirlik bu kampanya döneminde  yaklaşık 40 bin ton ürün alımı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.