"Domatesin fiyatı abartılıyor"

Antalya Toptancı Hali Müdürü Uysal: "Domatesin kilogramı bazı basın yayın organlarının abarttığı gibi 7 lira falan değil. Domatesin kilogramı çeşidine göre 2,5 lira ile 3,5 lira arasında değişiyor"

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANTALYA  - Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi, bölgedeki tarımsal üretimi olumsuz etkiledi. Bu da meyve sebze fiyatlarının yüzde 20-50 arasında yükselmesine neden oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Şube Müdürü Rıza Uysal, örtü altı üretimin sona ermesi ve havaların biraz sıcak gitmesi nedeniyle tarımsal üretimdeki düşüş sonucu sebze meyve fiyatlarının bir miktar yükseldiğini söyledi.

Üretimin azalmasının bazı sebze meyve ürünlerinin fiyatının yükselmesine neden olduğunu vurgulayan Uysal, fiyatların ürün çeşitine göre geçen yıla oranla yüzde 20-50 arasında arttığını bildirdi.

Uysal, "Özellikle biber ve domates fiyatları ciddi oranda arttı, fakat domatesin kilogramı bazı basın yayın organlarının abarttığı gibi 7 lira falan değil. Domatesin kilogramı çeşidine göre 2,5 lira ile 3,5 lira arasında değişiyor" dedi.

Meyve sebze fiyatlarında yaşanan fiyat artışının 10-15 güne kadar sona ereceğini belirten Uysal, "10-15 güne kadar yayla ürünleri gelmeye başlar, fiyatlarda normal düzeyine iner" diye konuştu.