12 °C

Şekerbank'tan çiftçilere 'Hasat Kart' desteği

Şekerbank ile Gümüşhane Ziraat Odası arasında imzalanan protokol kapsamında, Oda'ya kayıtlı çiftçiler ekim zamanında nakit sıkıntısı çekmeyecek, tarımsal girdi ihtiyaçları uygun ödeme koşullarıyla karşılanacak

Şekerbank'tan çiftçilere 'Hasat Kart' desteği

Şekerbank, Gümüşhane Ziraat Odası ile "Hasat Kart" protokolü imzaladı. 

Gümüşhane Ziraat Odası'nda gerçekleştirilen imza törenine, Şekerbank Doğu Anadolu Bölge Müdürü Bülent Hamitoğlu, Gümüşhane Şube Müdürü Fatih Arslan ile Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Temel Ağaç katıldı. 

Hamitoğlu, burada yaptığı konuşmada, imzalanan protokol çerçevesinde, Gümüşhane Ziraat Odasına kayıtlı çiftçilerin, ekim zamanı nakit sıkıntısı çekmeden mazot, yem, gübre, tohum alımını kapsayan tarımsal girdi ihtiyaçlarının uygun ödeme koşullarıyla karşılanacağını söyledi. 

"Hasat Kart" sayesinde çiftçilere her türlü finansman ihtiyaçlarını anında karşılama imkanı sunduklarını ifade eden Hamitoğlu, "Öte yandan çiftçiler tedarikçilerden temin ettiği tohum, mazot, gübre ve fide gibi ihtiyaçlarını da hasat kart ile alabiliyor, ödemelerini ise hasat zamanında yapabiliyor. Hasat Kart'a eklenen tarım sigortası ödeme özelliğiyle de olası tüm risklere karşı tarım üretimini ve çiftçilerin gelirlerini güvence altına alıyoruz" dedi. 

Çiftçilere, sigorta primlerinin yüzde 50'sini Hasat Kart ile ödeme imkanı da sunduklarını dile getiren Hamitoğlu, "Tarım sigorta primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanırken TARSİM ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucu çiftçilere, sigorta bedelinin diğer yüzde 50'sini de Hasat Kart ile ödeme imkanı tanıyoruz. Bu sayede üreticiler TARSİM sigorta prim ödemelerini uygun koşullarda ve belirledikleri vadelerde hasat zamanı yapabiliyor" diye konuştu. 

Hamitoğlu, aile çiftçiliği bankacılığını da başlattıklarını kaydederek, "Küçük arazilerin birleştirilmesini sağlamak, tarımsal üretimde verimliliği artırmak, kolektif tarımı özendirmek ve yerel kültürün yok olmasını önlemek amacıyla çiftçi ailelere de destek olacağız. Protokol sayesinde çiftçiler nakit ihtiyaçlarını uygun vade ve faiz oranlarıyla karşılayabilecek" ifadelerini kullandı. 

Ziraat Odası Başkanı Ağaç da  Şekerbank'ın çiftçiler için başlattığı kampanyalardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Şekerbank hasat dönemleri dışında çiftçilerimizin nakit ihtiyaçlarını karşılayarak her zaman onların yanında olmuştur. Hasat Kart protokolünü, Gümüşhane Ziraat Odası olarak destekliyor ve üretene finansal destek sağladığı için Şekerbank'ı kutluyorum" dedi. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.