17 °C

Sığır ithalatı tam gaz sürüyor

Et ve Süt Kurumu tarafından Romanya'dan ithal edilen 2 bin büyükbaş Kocaeli'nin Derince Limanı'na getirildi. Kurumun yıl içerisinde toplam 500 bin büyükbaş ithal etmesi planlanıyor.

Sığır ithalatı tam gaz sürüyor

Et ve Süt Kurumu tarafından Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) organizasyonuyla Romanya'dan ithal edilen "şarole" ve "limuzin" cinsi 2 bin büyükbaş canlı hayvan, Derince Limanı'na getirildi.

Et ve Süt Kurumu yetkilileri tarafından gerekli kontrolleri yapılan canlı hayvanlar, limana gelen tır ve kamyonlara yüklenerek Ankara, Amasya, Balıkesir, Çanakkale, Çorum, Elazığ ve Kahramanmaraş'a gönderildi.

500 bin hayvan ithal edilecek

TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç, Bakanlar Kurulu tarafından Et ve Süt Kurumuna 2017 yılında Avrupa Birliği ve Güney Amerika'dan 500 bin baş canlı hayvan ithalatı için yetki verildiğini hatırlatarak, yılın ilk ithalatının da 2 bin başla Romanya'dan gerçekleştirildiğini söyledi.

Tunç, devlet eliyle yapılmadan önce bu hayvanları kilogramı 5,5-6 euroya Türkiye'ye getirdiklerini ifade ederek, "Bugün bu hayvanlar 3,70-4 euroya Türkiye'ye gelmekte. Yaklaşık 1,5-2 euro gibi üreticinin kazanımı oldu bu işte. Bundan hem üretici hem de tüketici kazanacak." diye konuştu.

Bakan Çelik: Hayvan ithalatı bize yakışmazBakan Çelik: Hayvan ithalatı bize yakışmaz

Et ithalatına 6 yılda 4,4 milyar dolar Et ithalatına 6 yılda 4,4 milyar dolar

Kaynak: AA

Yorumlar

  • Yaman altay Burası arabistan çölümü hayvan yetiştiril mi yor mu ? Yeni bir şey icad edilmiyor apple icat değil bildiğin hayvanlar yetiştirmek bu kadar : ))

  • NİHAT DURU et ve süt kurumu canlı ağırlıgı 18 tl den besi danası ithal ediyor sayın tunç yurt içi piyasa 22 tl karkas verdiğinden haberin varmı acaba

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.