Tarım ÜFE aylık yüzde 1,07 azaldı

Tarım ÜFE, bir önceki aya göre yüzde 1.07 azaldı. Değişim; tarım ve avcılık ürünlerine yüzde 1,49 azalış, ormancılık ürünlerine yüzde 13,07 artış olarak yansıdı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi açıklandı. TÜİK verilerine göre, tarım ürünleri üretici endeksi (ÜFE), 2014 yılı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,07 azalırken, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1,67, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 1,74 artış gösterdi.

Tarım ve avcılık ürünlerinde azalış, ormancılıkta artış

Aylık değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 1,49 azalış, ormancılık ürünlerinde yüzde 13,07 ve balıkçılık da yüzde 0,37 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler ana grubunda oldu.

Bir önceki aya göre; tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2,98, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0,47 azalış olurken, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler ana grubunda yüzde 0,81 artış gerçekleşti.

Alt tarım gruplarında en yüksek artış turunçgillerde gerçekleşti.

Alt tarım gruplarında şubat ayında en çok aylık artış turunçgillerde yüzde 7,10 olurken, en fazla azalış sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular grubunda yüzde 6,69 olarak gerçekleşti. 

Etiketler