TMO'da mısır alımı açıklaması

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Doğan: "TMO’dan bize gelen yazıda, taahhütname karşılığı alımların 4 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla başlayacağı ifade edildi"

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO) yarın itibarıyla mısır alımına başlayacağını bildirdi.

Doğan, yazılı açıklamasında, geçen yıl 20 Ağustos'ta taahhütname karşılığı mısır alımına başlayan ve 3 Eylül’de fiyat açıklayan TMO’nun, 2016 yılı alım tarihini, hasadının normalden erken başlaması nedeniyle öne çektiğini belirtti.

Doğan, şunları kaydetti:

"TMO’dan bize gelen yazıda, taahhütname karşılığı alımların 4 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla başlayacağı ifade edildi. Yazıda devamında 'Çukurova’nın bazı yörelerinde mısırlar yüksek rutubetli (yüzde 21-23) hasat edilmektedir. Kuruluşumuz mısır alımı için depolama ve finansal olarak tüm hazırlıklarını tamamlamış olup, alıma hazır durumdadır. Hasatla birlikte, üreticilerimizin depolama ve finansman sıkıntısı çekebileceği düşünülerek, 4 Ağustos 2016’dan itibaren, ÇKS belgesi bulunan üreticilerimize, ürün rutubeti yüzde 14 ve altı olan ürünlerini, fiyat açıklanıncaya kadar taahhütname karşılığı TMO iş yerlerine teslim etme veya emanete bırakarak avans alma imkanı getirilmiştir.”

Doğan, üreticilerin, ürünlerini 2015 yılı mısır alım fiyatı olan 725 TL/ton üzerinden emanete bırakıp, finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla makbuz senedi karşılığı, ürün bedelinin yüzde 30’u kadar avans alabileceğini, isteyen üreticilerin de TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceğini kaydetti.

Bu şekilde, üreticilere depolama ve finansman imkanı sağlanarak, piyasaların işlemesi, arz ve talebin dengeli seyretmesinin amaçlandığını ifade eden Doğan, "TMO’nun açıklamasında, üretici mağduriyetinin yaşanmaması için her türlü adımın atılacağının vurgulanıyor. TMO, çiftçinin kara gün dostu olduğunu bir kez daha göstermiştir. Alımların erkene çekilmesi ve avans ödemesi yapılması, zor dönemlerden geçen üreticilerimizi biraz olsun rahatlatacaktır. Yüreğir Ziraat Odası yönetimi olarak, zor dönemde yanımızda olan TMO yöneticilerine, tüm çiftçilerimiz adına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir