8 °C

Üretim sezonu yağışlı başladı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, ekilişlerin yapıldığı eylül ve ekim aylarında yağışların iyi geçtiğini, 2013-2014 üretim sezonunda kuraklıktan büyük zarar gören çiftçiyi sevindirdiğini açıkladı

Üretim sezonu yağışlı başladı

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekilişlerin yapıldığı Eylül ve Ekim aylarında yağışların iyi geçtiğini, 2013-2014 üretim sezonunda kuraklıktan büyük zarar gören çiftçiyi sevindirdiğini vurgulayarak, "Yağışlar normalin, Eylül ayında yüzde 170, Ekim ayında yüzde 20 üzerinde gerçekleşti. Sadece Karadeniz Bölgemizde 2014 Ekim ayı yağışları, geçen yılın ve normalin altında kaldı" dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülke çapında Eylül ve Ekim ayı yağışlarının genel olarak normalinden ve geçen yıl yağışından fazla olduğunu belirtti. Eylül ayı yağış ortalaması 73,9 milimetre, normalinin 27,4 mm ve 2013 Eylül ayı yağış ortalamasının ise 29,2 mm olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Yağışlarda normaline göre yüzde 169.7, geçen yıl Eylül ayı yağışına göre yüzde 153.1’den fazla artış gözlendi. Geçen yıl Eylül ayı yağışlarının yetersiz olduğu tüm bölgelerimizde yağışlar arttı. Yağış miktarı yüzde 30 artan Karadeniz Bölgesi hariç, diğer bölgelerde geçen yıla göre artış yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşti. En fazla artış son iki yıldır kuraklığın devam ettiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde meydana geldi. Bölgede Eylül ayı yağış miktarındaki artış, normalin 7,7, 2013 Eylül ayının 53,8 katını buldu."

"Ekim ayı yağışları, Karadeniz'de geçen yıla göre az oldu"

Ekim ayı yağış ortalamasının 71,7 mm, normalinin59,6 mm ve 2013 Ekim ayı yağış ortalaması ise 62,0 mm olduğunu, yağışlarda normaline göre yüzde 20,3, geçen yıl Ekim ayı yağışına göre ise yüzde 15,6 artış gözlendiğini belirten Bayraktar, "Geçen yıl normalleri civarında olan ekim ayı yağışları, bu yıl daha fazla gerçekleşti. Ekim ayı yağışları, Karadeniz Bölgesi’nde geçen yıla ve normaline göre az oldu. Ege Bölgesi’nde Ekim yağışları, normalin üzerinde olmakla beraber geçen yılın altında kalırken, diğer bölgelerin tamamında artış meydana geldi" dedi.

2014-2015 yılı tarımsal üretim ve pazarlama döneminin Ekim ayı itibariyle başladığını, bu tarihten itibaren başta kışlık hububat olmak üzere, kırmızı mercimek, kanola ve bazı yem bitkileri ekilişlerinin yapılmaya başlandığına ve devam ettiğine dikkat çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

"Ekiliş yapılabilmesi için ülke genelinde yeterli toprak nemini sağlayacak yağışların olması iyi oldu. Eylül ve Ekim aylarında bazı il ve ilçelerimizde gerçekleşen aşırı yağışlar, hasat döneminde olan bazı ürünlere zarar verdi ama ekilişleri etkilemedi. Eylül ve Ekim ayı yağışlarıyla iyi bir başlangıç yapılan bu tarım yılının, çiftçilerimizin bol kazanç sağladığı, kaliteli ve yüksek rekolteli ürünlerin yetiştirildiği bir yıl olarak tamamlanmasını temenni ediyoruz." 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.