17 °C

Yurt içi sertifikalı tohum destekleri için başvurular başladı

Sertifikalı tohumlukları kullanarak ekim yapan çiftçilere 2014 yılında dekar başına, buğday için 7,5 lira, arpa, tritikale, yulaf, çavdar için 6 lira, çeltik, yerfıstığı, yonca için 8 lira ödeme yapılacak

Yurt içi sertifikalı tohum destekleri için başvurular başladı

ANKARA  - Yurt içinde üretilip sertifikalandırılan, buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yerfıstığı, kanola, aspir, patates, soya, yonca, korunga ve fiğ tohumluklarının kullanılmasında verilecek destekler için başvurular başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanımının Desteklenmesi Hakkında Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ödemeler, yurt içinde üretilip sertifikalandırılan buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yerfıstığı, kanola, aspir, patates, soya, yonca, korunga ve fiğ tohumluklarını bitkisel üretim faaliyetinde kullanan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilere yapılacak.

Bu türlerin sertifikalı tohumluklarını kullanarak ekim yapan çiftçilere 2014 yılında dekar başına, buğday için 7,5 lira, arpa, tritikale, yulaf, çavdar için 6 lira, çeltik, yerfıstığı, yonca için 8 lira, nohut, kurufasulye, mercimek için 10 lira, susam, kanola, aspir için 4 lira, patates için 40 lira, korunga ve fiğ için 5 lira, soya için ise 20 lira ödeme yapılacak.

Desteklemeye tabi arazi miktarı, faturada belirtilen tohumluk miktarının her bitki türü için belirtilecek ekim normuna bölünmesi ile ortaya çıkan miktardan büyük olamayacak.Bu kapsamda dekar başına buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltikte 20 kilogram, nohut, mercimek 13 kilogram, kuru fasulye, korunga, fiğ, soya 10 kilogram, yonca 2,5 kilogram, patates 250 kilogram, susam 1,5 kilogram, yerfıstığı 7 kilogram, kanola 0,4 - 1,5 kilogram, aspir 1,5 - 3 kilogram olacak.

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler, ÇKS kaydını yaptırdıkları il ve ilçe müdürlüğüne başvuracak. Başvuruların, 2014 yılı yazlık ekimler için 30 Haziran 2014 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük ekimler için ise 1 Eylül 2014 tarihinden, 31 Aralık 2014 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap