'Milli yazılımlar darbe girişimine karşı aktif rol oynadı'

Bilişim sektörü darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektör çalışanlarının, darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadığını kaydeden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Başkanı Mehmet Önder, darbe girişimi sırasında teknolojiyi kendi lehine kullanmak isteyen darbecilerin başarılığı olamadığını ifade etti.

Önder, darbecilere karşı GSM operatörleri, medya kanalları ve sosyal medya üzerinden kullanıcıların teknolojiyi başarılı şekilde kullandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Türk halkının hızlı örgütlenmesinde, iletişim teknolojilerinin büyük katkısı oldu. Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörlerinde çalışanlar, canla başla görevlerini yaparak, darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadı. Nitekim ulusal ve yerel televizyon kanallarındaki yayınlar yapıldı. İnternet altyapısında sıkıntı yaşanmadı. GSM operatörleri iletişimi sağladı. Özetle, örneğin elimizdeki cep telefonları, tıpkı bir televizyon kanalı gibi görüntüyü kaydedip yayınladı. Teknolojiler sayesinde, yeni fırsatlar ve gelişmeler sağlanırken, diğer taraftan artık dünyada bir şeyleri saklamak da mümkün olamayacaktır” dedi.

Mili Yazılımın önemi ortaya çıktı

Milli Yazılımların öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Mehmet Önder, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Kişisel veya kurumsal verilerin güvenliği sağlanmadığı takdirde, dünyadaki herhangi bir kurum veya şahıs tarafından izlenebilir. Gelinen noktada; ülke olarak kendi sistemlerimizi ve veri tabanlarımızı kurmamız gerekiyor. Şuan veriler, genelde uluslararası firmalar tarafından kayıt altına alınıp, takip edilmektedir. Ülkemizin; askeri, ekonomik, sosyal, kültürel ve bireysel alanlardaki verisinin, kendi veri tabanlarımızda tutulması önemlidir. Sadece metali veya tekstili işleyerek, dünyanın sayılı ülkeleri arasına giremeyiz. Smart business projeleriyle de atılım yapmalıyız. Diğer bir konu da, bir yandan milli düşünüp milli yazılımlarla entegre olunurken; diğer tarafından uluslararası işbirliklerine de devam edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Güçbirliği yapmalıyız

Kurum ve kuruluşların, işbirliği güçbirliği yaparak, 2023 hedeflerine kilitlenmesi gerektiğini ifade eden Mehmet Önder, “Eskisinden daha güçlü bir Türkiye için, var gücümüz ile çalışmalıyız. Ürün alıp- satan ve kredi veren işbirliği güçbirliğinden çıkarak; ‘yetenek-arge-inovasyon ve tasarım’ yapabilen projeleri de başarmalıyız” dedi. 

İşletmeleri desteklemek için kurum olarak kampanya başlattıklarını anlatan Mehmet Önder, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hain darbe girişiminin ardından, Uyumsoft olarak bize düşen milli görev; daha güçlü bir Türkiye ve ekonomi için, işletmeleri desteklemekti. Kahramanlık destani yazan Milletimizi ve işletmeleri desteklemek için “Lisans ücretlerini sıfırladık! Daha Güçlü Türkiye için.” kampanyasını başlattık. 21 Ekim 2016 tarihine kadar devam edecek kampanyamızda, Uyumsoft ERP lisans ücretlerini sıfırladık. Milli ve güvenilir iş ortağı olarak; daha güçlü özel sektör işletmeleri olması için firmaların bilgi sistemlerini (ERP, HRM, CRM, İş Zekası, e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-Bilet vb.) kurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu

Bu konularda ilginizi çekebilir