5 °C

Ağca'nın İtalya macerası bugün bitiyor

İtalya bugün Mehmet Ali Ağca’yı sınırdışı etmeyi planlıyor.

Ağca'nın İtalya macerası bugün bitiyor

1979’da gazeteci Abdi İpekçi’yi katleden, 1981’de de İtalya’da Papa 2’nci Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca yıllar sonra gündemde. Vatikan’da ortaya çıkan Ağca'nın bugün sınırdışı edilmesi bekleniyor.

Mehmet Ali Ağca, cumartesi günü İtalya’ya kaçak olarak girerek suikast girişiminde bulunduğu Katolik aleminin ruhani liderlerinden Papa 2’nci Jean Paul’ün mezarını ziyaret etti.

Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen vizesine sahip olmadan Avusturya üzerinden İtalya’ya kendi kullandığı bir otomobil ile giriş yaptığı öne sürülen Mehmet Ali Ağca’nın, gözaltında tutulduğu Roma Emniyet Müdürlüğü’nde sınır dışı edilmesine ilişkin işlemler sürüyor.


İtalya'ya nasıl girdiğini açıkladı

Mehmet Ali Ağca, İtalya'ya girişte yabancı servislerin yardımını almadığını, Türk pasaportuyla Avusturya üzerinden Roma'ya geçtiğini belirtti.
 
Roma'da gözaltında bulunan Ağca, Avukatı Mustafa Demirbağ aracılığıyla yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

 "İtalya'ya benim yabancı servislerin yardımıyla girdiğimi iddia ediyorlar. Böyle bir şey yok. 34 yıl önce Roma'ya nasıl girdiysem, aynı şekilde girdim. 2011 yılında almış olduğum Türk pasaportumla Avusturya'ya gittim, oradan da Roma'ya geçtim.  2006 yılında cenaze törenine izin verilmediği için katılamadım. Amacım insani duygularla Papa'ya mezarı başında dua etmek ve çiçek bırakmaktı. Gerekirse Beyaz Saray'a da Pentagon'a da girerim. Terör amaçlı gelmedim, neden beni gözaltında tutuyorlar onu da anlamadım."

Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ ise açıklamasında, "Sayın Ağca'nın durumu şu anda belirsizliğini koruyor. Bizim anladığımız vizesiz girmesi nedeniyle gözaltında. Bunun da yaptırımı ülke dışına çıkarmaktır. Mehmet Ali Ağca Türk vatandaşıdır, resmi pasaportu da mevcuttur" değerlendirmesinde bulundu.

Demirbağ, Ağca hakkında yurtdışı çıkış yasağı bulunmadığını savundu.

agcaic.jpg

'Çok riskili bir yolculuk yaptım'

Bu arada, telefonla kendisine ulaşan La Repubblica muhabirine açıklamalarda bulunan Ağca, Türkiye'den başlayan ve İtalya'ya kaçak girmesiyle sonuçlanan yolculuğuna ilişkin ısrarlı sorulara yüzeysel cevaplar verdi.

Yolculuğunun detaylarını paylaşamayacağını söyleyen Ağca, "Sadece 3 gün sürdüğünü söyleyebilirim. Bir kısmında uçak, bir kısmında otomobil kullandım ve sonra da yürüdüm. Bu yolculuğu adeta yalnız bir kurt gibi yaptım, çok riske girdim” dedi.

'Ne riski?' sorusuna ise Ağca, "Hapse atılma riski, ama sonunda başardım, benim için büyük bir macera oldu. Şimdi yeni bir yolculuk planlıyorum" diye konuştu.

Ağca bu yolculuğun ise Portekiz'in Fatima kasabasına olacağını söyledi. Söz konusu kasabada, 1917 yılında gerçekleştiği rivayet edilen mucizede Meryem Ana'nın gördüğü üç çobana 3 mucizeyi bildirdiği, bunlardan 3'üncüsünün beyaz giyimli bir din adamının suikasta uğraması olduğu belirtiliyor. Bunun da Papa 2. Jean Paul suikastı olduğu düşünülüyor.

Ağca, Portekiz makamlarından izin alabileceğini zannettiğini de ekleyerek, "Ben özgür bir adamım. Hem İtalya hem de Türkiye'de 30 yıla yakın cezaevinde kalarak, adalete olan borcumu ödedim. Nihayet pasaport da aldım, şimdi istediğim gibi seyahat edeceğim" ifadelerini kullandı.
Yolculuğunun son kısmını yalnız gerçekleştirdiğini dile getiren Ağca, Türkiye'den sonraki bölümlerde bazı Türk ve yabancı arkadaşlarının kendisine yardımcı olduğunu da anlattı.

'Polis arkadaşlar yardımcı oldu'

BAZİLİKA’da kim ile birlikte olduğu sorulan Ağca, “Polis arkadaşlarla. Papaların mezarlarının bulunduğu bölüme gitmek için Vatikan’dan özel izin aldım. Oraya girmeme onlar yardım etti” dedi.

Vatikan da ‘özel izin’le ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Vatikan’dan bir din adamı, Ağca’nın, iki demet gülle mezar ziyaretini “İyi niyetli bir tövbe şekli. Papa’nın onu affetmesinden daha büyük bir davranış” diye değerlendirdi.

Bugün 56 yaşında olan Mehmet Ali Ağca, Papa’ya suikast girişimi nedeniyle İtalya’da 19 yıl hapis yatmıştı. (DHA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.