Haberleşmede milli ürün dönemi

Haberleşme alanında milli ürünlerini üretmesi amacıyla BTK tarafından kurulan OSTİM Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi basına tanıtılacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye'nin bilgi teknolojileri alanında kurulan ilk haberleşme kümelenmesi olan OSTİM Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 25 Mayıs'ta basına tanıtılacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerçekleştirilen 4.5G ihalesi kapsamında yerli üretim yapan firmaların, daha fazla teşvik edilmesi ve yerli ürün ekosisteminin geliştirilmesinin sağlanması amacıyla, işletmecilere yüzde 45'e varan oranlarda yerli malı belgeli ürün satın alma ve en az yüzde 10'unu da KOBİ'ler tarafından Türkiye'de üretilen ürünlerden kullanma yükümlülükleri getirildi.

Bu çerçevede Türkiye'nin telekomünikasyon ve bilişim alanında teknoloji oluşturmasına katkı sağlaması ve elektronik haberleşme alanında milli ürünlerini üretmesi amacıyla OSTİM OSB bünyesinde Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi kuruldu.

Kuruluşu BTK'da 22 Mart'ta yapılan toplantıyla duyurulan ve 61 üyesi bulunan kümelenmeye ilişkin ayrıntılar, 25 Mayıs'ta basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşılacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir