İngiltere'de sistemler siber saldırının ardından normale döndü

İngiltere ve İskoçya'da siber saldırıyla kullanım dışı kalan NHS'ye bağlı hastanelerdeki bilgisayar sistemlerinin tamamına yakınının normale döndüğü bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, dün akşam saatlerinde yaklaşık 100 ülkeyi etkileyen ve İngiltere ile İskoçya'da 50'ye yakın hastanenin bilgisayar sistemlerini kullanım dışı bırakan saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

İlgili bakanlar ve bürokratların katıldığı Acil Durum Toplantısı'nın (COBRA) ardından konuşan Rudd, siber saldırıdan etkilenen yaklaşık 50 hastanenin bilgisayar sistemlerinin tamamına yakınının (yüzde 97) normale döndürüldüğünü söyledi.

Rudd, saldırıdan etkilenen bilgisayar sistemlerindeki hastalara ait verilerin zarar gördüğüne ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığını vurguladı.

Sağlık sistemi "rehin" alındı

Ulusal Sağlık Sistemi'ne (NHS) bağlı çok sayıda hastane ve bazı aile hekimlerinin bilgisayar sistemleri, dün akşam saatlerinden itibaren "WannaCry" adlı kötü amaçlı yazılımla şifrelenmiş ve kullanıcılar şifrelerin kaldırılması için fidye talep eden mesajlarla karşılaşmıştı.

Bilgisayar sistemlerini bir anlamda "rehin" alan saldırıdan etkilenen hastanelerde ameliyatlar ve tıbbi görüntüleme işlemleri askıya alınırken, bazı bölgelerde ambulans hizmetleri de aksamıştı.

Otomobil üreticisi Nissan da yaptığı açıklamada Sunderland'deki tesislerinin aynı kötü amaçlı yazılımdan etkilendiğini duyurmuştu.

Nissan İngiltere'den, "Pek çok kurum gibi bizim İngiltere tesisimiz de fidye yazılımı saldırısına uğradı. Cuma akşamından beri bazı sistemlerimiz saldırıdan etkilendi." açıklamasında bulunulmuş, yerel basın da tesiste dün gece üretimin bir süreliğine durduğunu duyurmuştu.

"WannCry" yazılımıyla dün gerçekleştirilen saldırı, yaklaşık 100 ülkede çok sayıda kamu ve özel sektör kuruluşunu etkilemişti.

Siber saldırıdan 75 bin bilgisayar etkilendiSiber saldırıdan 75 bin bilgisayar etkilendi

Siber saldırı Renault Bursa fabrikasında üretimi durdurduSiber saldırı Renault Bursa fabrikasında üretimi durdurdu

CIA'nın siber silahlarının İngiltere'ye karşı kullanıldığı iddia edildiCIA'nın siber silahlarının İngiltere'ye karşı kullanıldığı iddia edildi

Bu konularda ilginizi çekebilir