Siber saldırıdan 75 bin bilgisayar etkilendi

Küresel siber saldırıdan en az 75 bin bilgisayarın etkilendiği bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fransa polisi, küresel siber saldırıdan onlarca ülkede 75 binden fazla bilgisayarın etkilendiğini bildirdi.

Açıklamada, siber saldırının aralarında Rusya bankaları, İngiltere hastaneleri ve Avrupa otomobil fabrikaları da olmak üzere pek çok yeri etkilediği belirtildi.

Fransız polisi Siber Suçla Mücadele Ofisi Başkan Yardımcısı Valerie Maldonado, şu ana kadar 75 bin olarak ifade edilen etkilenen bilgisayar sayısının ilerleyen günlerde önemli miktarda artabileceğini ifade etti.

"WannaCry" adı kullanılarak yapılan siber saldırının ABD Ulusal Güvenlik Ajansından (NSA) çalınan yazılımlardan faydalanılarak gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Saldırı sırasında, bilgisayara yeniden erişim sağlanabilmesi için 300-600 ABD doları arası para isteniyor.

Bir yazılım şirketinin verdiği bilgiye göre, saldırı başta Rusya, Ukrayna ve Tayvan olmak üzere toplam 99 ülkede meydana geldi.

Dünyanın pek çok ülkesinden saldırı haberleri gelirken şu ana kadar saldırının en yıkıcı etkisi İngiltere'deki hastaneler ve polikliniklerde gerçekleşti.

İngiltere'de sistemler siber saldırının ardından normale döndüİngiltere'de sistemler siber saldırının ardından normale döndü

Siber saldırı Renault Bursa fabrikasında üretimi durdurduSiber saldırı Renault Bursa fabrikasında üretimi durdurdu

CIA'nın siber silahlarının İngiltere'ye karşı kullanıldığı iddia edildiCIA'nın siber silahlarının İngiltere'ye karşı kullanıldığı iddia edildi

 

Bu konularda ilginizi çekebilir