21 °C

Ege'de hazırgiyim ihracatında yüzler güldü

Ege İhracatçı Birlikleri'nin kayda aldığı ihracat rakamı 2013 yılı Ağustos ayına göre yüzde 7 artış gösterdi

Ege'de hazırgiyim ihracatında yüzler güldü

İZMİR - Ege İhracatçı Birlikleri 2014 yılı Ağustos ayında 957 milyon 37 bin dolarlık ihracata imza attı. Ege İhracatçı Birlikleri'nin kayda aldığı ihracat rakamı 2013 yılı Ağustos ayına göre yüzde 7 artış gösterdi. Ocak – Ağustos döneminde yüzde 5'lik yükselişle 8 milyar 268 milyon 784 bin dolara ulaşan Ege İhracatçı Birlikleri, son bir yıllık dönemde Türkiye'ye 12 milyar 558 milyon 979 bin dolarlık döviz kazandırdı. 

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Ege İhracatçı Birlikleri'nden Ağustos ayında yapılan 957 milyon 37 bin dolarlık ihracatın, 500 milyon 583 bin dolarlık büyük dilimi sanayi ürünleri ihracatından gelirken, tarım ürünleri ihracatı yüzde 22'lik artışla 369 milyon 93 bin doları fırladı. Madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 3'lük artışla 87 milyon 360 bin dolar oldu. Ağustos ayında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinden 9 tanesi, 2013 yılı Ağustos ayına göre ihracatını arttırma başarısı gösterirken, 3 birlik ise geçen yılki ihracat rakamlarının gerisinde kaldı. 

Hazırgiyim ihracatı ağustosta yüzde 19 arttı

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında yüzde 19'luk ihracat artışıyla 125 milyon 133 bin dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan sektör olma yanında, yıllık bazda da 1 milyar 394 milyon 688 bin dolara ulaştı ve Kimya sektörünü geride bırakarak birinci sektör konumuna yükseldi. 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında ihracatını yüzde 6 geliştirerek 118 milyon 316 bin dolara çıkardı. Bünyesinde Çelik ve Demir ve Demirdışı Metaller Sektörleri bulunan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği son bir yılda 1 milyar 746 milyon 541 bin dolarlık dövizi Türkiye'ye kazandırdı. Ege Tütün İhracatçıları Birliği ise Ağustos ayında ihracat artış rekortmeni oldu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 126 arttırarak 108 milyon 583 bin dolara ulaştı ve Ağustos ayında en fazla ihracat yapan üçüncü birlik oldu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği'nin son bir yıllık ihracatı ise 931 milyon 96 bin dolara çıktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği 87 milyon 360 bin dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan dördüncü birlik olurken, Yıllık ihracatı 1 milyar 161 milyon 331 bin dolar olarak kayıtlara geçti. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracıtçıları Birliği'nin de ihracatı geriledi

Rusya'nın Avrupa Birliği ülkelerine ambargo uygulaması sonrasında Rusya'ya ihracatını en fazla arttıran sektörlerin başında gelmesi beklenen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında ihracatını yüzde 33 arttırarak 72 milyon 480 bin dolara çıkardı. Birliğin son bir yıldaki ihracatı ise yüzde 23'lük artışla 777 milyon 853 bin dolara yükseldi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yıllık bazda ihracatını en fazla arttıran birlik olma başarısını da gösterdi. 
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin ihracatı, 2013 yılı Ağustos ayına göre yüzde 3'lük düşüşle 58 milyon 175 bin dolarda tutundu. Ağustos ayında ihracatı gerileyen bir diğer birlik ise Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği oldu. Birliğin ihracatı yüzde 11'lik düşüşle 55 milyon 864 bin dolara geriledi. 

Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, ağustosta da geleneği bozmadı

İhracatını düzenli olarak geliştiren Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında da geleneği bozmadı. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin ihracatı Ağustos ayında yüzde 19'luk artışla 42 milyon 17 bin dolara çıktı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 11'lik ihracat artışına imza attı ve 22 milyon 264 bin dolarlık dövizi ülkemize kazandırdı. 

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında ihracatını yüzde 20 geliştirerek 17 milyon 715 bin dolara yükseltirken, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği 2013 yılı Ağustos ayındaki performansını tekrarladı ve 9 milyon 909 bin dolar ihracata imza attı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ise yüzde 59'luk düşüşle 7 milyon 961 bin dolarda kaldı. 

İhracat artıyor, ithalat azalıyor

Türkiye'nin ihracatının arttığı, ithalatının ise azaldığı bir dönem yaşandığına dikkati çeken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ihracatın arttığı, ithalatın gerilediği bu sürecin devamını dilediklerini kaydetti. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62.Hükümet ile birlikte siyasetteki bilinmeyenlerin ortadan kalktığını, siyasetin Türkiye gündemindeki yerinin biraz daha geri plana geçmesini, Türkiye gündeminde ekonominin daha öne çıkmasını beklediklerini kaydeden Ünlütürk, “Yeni kurulan 62. Hükümet'ten Türk sanayisinin ve ihracatının önünü açacak uygulamalar bekliyoruz. Temmuz ayında Türkiye'nin dış ticaret açığı yüzde 34.8 azaldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 56,9'dan yüzde 67.5'e çıktı. Bu oranın ihracat lehine gelişmesini sağlayacak politikaların ortaya konması Türkiye'nin kazanımlarını arttıracaktır" dedi.