Hazır giyimciler dijital dönüşüme hazırlanıyor

UHKİB Ticaret Bakanlığı’nın UR-GE desteği ile başlattığı, ‘Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektöründe Endüstri 4.0 Entegrasyonu’ projesinin ikinci eğitimi olan “Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektöründe Endüstri 4.0 Uygulamaları” Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Hizmet Binasında düzenledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), dünyanın 5. büyük tedarikçisi olan Türk hazır giyim sektörünün 500 milyar dolarlık küresel ticaretteki yüzde 3,4’lük payını artırması ve yüksek katma değerli ihracatta öncü olması hedefiyle başlattığı ‘Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektöründe Endüstri 4.0 Entegrasyonu’ Projesinin ikinci eğitimini proje paydaşı olan 19 UHKİB üyesi firmaların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Hugo Boss’tan Orçun Açıkgöz’ün sunumuyla gerçekleşen eğitimde, Endüstri 4.0 sürecinin bütün dünyada nasıl geliştiği, çeşitli sektörel örneklerden beslenerek, yakın zamanda Türkiye’deki fabrikasını Endüstri 4.0’a entegre eden Hugo Boss’un karşılaştığı süreçler ve uygulamalar, bu dönüşümün hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne nasıl uyarlanabileceği, Dijital İkiz, Machine to Machine, Arttırılmış Gerçeklik, Nesnelerin interneti, Dijital Saha Yönetimi gibi kavramlar ele alındı. Sunum soru cevap şeklinde devam etti.

Açıkgöz dijital dönüşümün, yapılan bu çalışmaların şirketler ve fabrikalara büyük bir hız kattığını, bunun yanı sıra maliyet azaltma, performans, verimlilik ve kalite gibi hedeflerin de beraberinde geldiğini de söyledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir