21 °C

Otomotiv liderliği hazır giyime kaptırdı!

Türkiye'nin en önemli ihracat kalemi olan otomotiv sanayi, 6 aydır sürdürdüğü liderliğini ağustos ayında hazır giyim sektörüne kaptırdı

Otomotiv liderliği hazır giyime kaptırdı!

ADANA - Ağustos ayında otomotiv sanayi ihracatı 1 milyar 268 milyon dolar olurken, hazır giyim sektörü 1 milyar 559 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olan otomotiv sanayi, şubat-temmuz ayları arasında ihracat rakamlarında liderliğini korudu. İhracat geliri aylık 2 milyar doların altına inmeyen otomotiv sektörü ağustos ayında yüzde 40'a varan bir düşüşle 1 milyar 268 milyon 663 bin dolar seviyesinde kaldı. Bu rakamla otomotiv sanayi, hazır giyim ve kimya sanayinden sonra 3. sırada yer aldı. 

Otomotiv sektörünün en yakın rakibi olan hazır giyim sektörü ise ocak ayında elde ettiği en fazla ihracat yapan sektör liderliğini şubat ayında tekrar otomotiv sanayine kaptırdı. Temmuz ayına kadar en fazla ihracat geliri elde edilen ikinci sektör olan hazır giyim sektörü, ağustos ayında 1 milyar 559 milyon 583 bin dolarlık ihracatla kaptırdığı liderliği geri kazandı. 

Ocak - ağustos dönemini kapsayan 8 aylık dönemde ise otomotiv sanayi liderliğini korudu. 8 aylık dönemde otomotiv sektörü 14 milyar 976 milyon 950 bin dolarlık ihracat geliriyle ilk sırada yer alırken, hazır giyim sektörü ise 12 milyar 715 milyon 250 bin dolarlık gelirle ikinci sırada yer aldı.