‘Yüksek vergiler kaçakçılığı teşvik ediyor’

Kimi ürünlerde yüzde 70’e varan gümrük vergisinin indirilmesini talep eden İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bu kadar yüksek oranların kaçakçılığı teşvik ettiğini söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

YENER KARADENİZ

İSTANBUL - Tekstil ve giyim ihracatçısı yüzde 70’e varan ve KDV ile birlikte yüzde 120’lere ulaşan vergi oranlarından şikayetçi. Gümrük vergilerinde yüzde 20-30 oranlarının makul olduğunu dile getiren İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Yüksek vergi oranları kaçakçılığı teşvik ediyor” dedi. Tanrıverdi, 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin tanıtım toplantısında giyim ve tekstil ihracatında uygulanan vergi oranları ve kaçakçılık olayları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tanrıverdi, 30 milyar dolar ihracat yapan tekstil ve giyim sektörünü kaçakçılık faaliyetleri ile anılmanın üzdüğünü dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan hayali ihracat operasyonuna gönderme yapan Tanrıverdi, “Haberler bizi derinden üzdü. Elma ile armudu ayırmalıyız. Giyimci dahi olmayan, haksız gelir elde edenler ile Türkiye’nin yüz akı olmuş, namuslu ihracatçının aynı karede yer alması gücümüze gidiyor. Bu olaylarla anılan şahısları tanımlarken sektörün adının kullanılmasına şiddetle karşıyız. Suçluların da bir an evvel adalet karşısına getirilerek yargılanmasını temenni ediyoruz. Bu tür olaylar bireysel, şahsi olaylardır. Devletin görevi bunları yakalamaktır. Ama birilerini yakalarken bir tekstil sektörünü töhmet altında bırakmamak gerekiyor. Bu tür zan altında bırakmalarla ve bürokratik engellerle faaliyet yürütemez hale geliyoruz” dedi. 

Yüzde 20-30’luk oranlar makul 

Hayali ihracatın sebeplerine de değinen Hikmet Tanrıverdi, bu olaylarda vergi oranlarının payının yüksek olduğunu dile getirdi. Tanrıverdi, şöyle devam etti: “Yani bir malda yüzde 80 vergi var, bu oran KDV ile yüzde 110-120 oluyor. Bunu yaparsanız bu tür şeyleri teşvik edersiniz. Şu an gümrük duvarının olmasına gerek yok. Biz dünyaya mal üretiyoruz, burada durum üretim adına yüzde 20-30 rakiplerimizin lehine. Burada belki yüzde 20-30 vergi kabul edilebilir ama bunu aşan vergi oranı bu tür yöntemlere tevessül edenlere neden oluyor.” Bu aralar Dâhilde İşleme Rejimi (DİR) ile ilgili sorunların arttığından yakınan Tanrıverdi, “DİR denilen yapı da delik deşik ediliyor. Her olaydan sonra ihracatçı ek sorunla karşı karşıya kalıyor. İhracatçı hammaddeyi elde etmede güçlük çekiyor o zaman... Bir de milyonlarca dolar ihracat yapanlar DİR nedeniyle, 5-10 bin dolar nedeniyle mahkemede yargılanabiliyor. Sektör, şu an DİR’den imtina eder duruma geldi. Tabii bu denli yüksek vergi oranlarının olması, kimi ürünlerde kaçakçılığı teşvik ediyor. Onun için burada gereken önlemleri almalı, rekabet edebileceğimiz ürünlere yönelmeliyiz” diye konuştu. İHKİB Başkanı bir soru üzerine, “Yüzde 30’u aşan vergiler çağ dışıdır. Yüzde 30 vergi oranı ile rekabet edemiyorsak ona bakmalıyız. Rekabet diyoruz bunu gümrük duvarı ile yapamayız. Gümrük duvarları ne kadar yüksek olursa kaçakçılık da o kadar fazla olur” şeklinde konuştu. 

2023 hedeflerinin altı doldurulmalı 

Tanrıverdi, en fazla Türkiye’de üretilmeyen sentetik ürünlerde yüksek vergi oranları olduğunu söyledi. Daha önce bu ürünlerin Türkiye’de üretildiğine dikkat çeken Tanrıverdi, “Onun dışında pamuklu karışımlı ürünler var. Yüzde 70 seviyesinde gümrük vergisi olan ürünler var. Antidamping vergiler kalkmalı. Yüzde 30 ek vergi yeterli onun dışında büyük marjlı antidamping kaldırılmalı” şeklinde konuştu. Tanrıverdi, bu anlamda düzenlemelerin yapılması halinde Türk tekstil ve hazır giyim ihracatının yüzde 20 artacağını belirtti. Tanrıverdi’nin verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 1995’te 21.6 milyar dolar olan ihracat çinde kendi sektörlerinin ihracatı 6.2 milyar dolar oldu. 2000’de bu rakamın 7.2 milyar dolar, 2010’da 14.2 milyar 2014’te 18.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2023 hedefl eri doğrultusunda sektör olarak 60 milyar dolarlık hedefl eri olduğunu da anlatan Tanrıverdi, düzenlemelerin yapılmaması halinde bunun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Tanrıverdi, “2023 hedeflerinin altı doldurulmalı kırılımlarına dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Zirveye 40 ülkeden din ve devlet adamları katılacak

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Akkan Suver, 7-9 Nisan tarihli Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne 40 ülkeden din ve devlet adamının da dahil olduğu 600 civarında katılımcını katılacağını söyledi. Suver, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Bosna Hersek Başbakanı Vjekoslav Bevanda’nın zirveye konuk olacağını duyurdu. Suver, zirvede ekonomi, enerji konularının, din adına yapılan terörizmin ele alınacağını ifade etti. Moda tasarımcısı Nejla Güvenç ise gala gecesi yapacağı defile ile Türk tasarım ve modasından geleceğe giden yolu göstereceklerini anlattı.

Bu konularda ilginizi çekebilir