8 °C

Akdeniz turizminde Yunanistan etkisi

Yunanistan, Akdeniz'de rakipleri arasında turizmde en hızlı büyüyen ülke oldu

Akdeniz turizminde Yunanistan etkisi

ANTALYA - Yunanistan, Akdeniz çanağındaki rakipleri arasında yılın ilk yarısında yüzde 17.07'lik turist artışı ile turizmde en hızlı büyüyen ülke oldu. 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ağustos bültenine göre, Ocak-Haziran döneminde, Akdeniz çanağında en çok turisti 28 milyon 18 bin kişi ile İspanya ağırladı. İspanya geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,31 büyüme gerçekleştirdi. 

İspanya'yı 15 milyon 238 bin turist ile Türkiye izledi. Türk turizmi 6 aylık dönemde yüzde 4.73 büyüme yakaladı. İç karışıklıklar nedeniyle turist girişleri duran Mısır ise 6 aylık dönemi yüzde 25.19 gerileme ve 4 milyon 432 bin turist ile tamamladı. Mısır, geçen yılın ilk yarısında 5 milyon 924 bin turist ağırlamıştı. 

2014'ün ilk yarısında gelen turist sayısında en yüksek artışı ise yüzde 17.07 ile Yunanistan gösterdi. 2013'ün ilk yarısında 5 milyon 936 bin turist çeken ülkeye bu yılın aynı döneminde 6 milyon 949 bin turist geldi. 

Dünyada 317 milyon kişi gezdi 

Rapora göre, Ocak-Nisan döneminde destinasyonlar en az bir geceleme yapan 317 milyon ziyaretçi çekti. İlk dört ayda uluslararası ziyaretçi trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 arttı. 

Bölgeler bazında en fazla trafik artışı yaklaşık yüzde 6 büyümelerle Asya ve Pasifikler ile Amerika kıtasında gerçekleşti. Bu bölgeleri yaklaşık yüzde 5 büyüme ile Avrupa ve Afrika izledi. Ortadoğu bölgesinde ise yaklaşık yüzde 4 daralma tahmin edildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.