Booking, rezervasyonları durdurdu

Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilen uluslararası seyahat ve rezervasyon sitesi Booking.com, bu sabah itibariyle Türkiye'deki otel ve tesis işlemlerini dondurdu. BTK, ise alınan kararı uygulama yetkisinin olmadığını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mahkemenin Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerini tedbiren durdurma kararı vermesinin ardından, site Türkiye'deki tüm işlemlerini sabah itirabariyle dondurdu. 

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Booking.com karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini belirtti. Açıklamada, "Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz" denildi. Ayrıca, Booking.com'un 13 bin Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.

tatilsepeti.com Genel Müdürü Küçükyılmaz:
Etkisi çok büyük olmaz

Booking.com'um faaliyetlerinin askıya alınması kararını DÜNYA'ya değerlendiren tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, bu şekilde bir uygulamanın Türkiye'deki vatandaşları önemli derecede etkilemeyeceğini söyledi. 

Booking.com sitesinin dünya çapında bir büyüklüğe sahip olduğunu ve belli bir müşteri kitlesine sahip olduğunu vurgulayan Küçükyılmaz, şirketin Türkiye'de faaliyet göstermesine rağmen komisyon faturasının Hollanda'ya kesildiğine işaret etti. Küçükyılmaz sözlerine şöyle devam etti:

Tekelleşme cezası kesildi

Bana göre, Türkiye'de verilen bir hizmet ve yine buradan alınan bir maddi karşılık varsa, hizmet vergisi Türkiye'de ödenmeli. Mahkeme sürecinde bu nasıl ele alınacak bundan tam emin değiliz. Geçtiğimiz dönemde Rekabet Kurulu tarafından kesilen cezanın bir anlamı vardı. Burada booking.com'a tekelleşme cezası kesildi. Sadece Türkiye'de değil diğer ülkelerde de aynı şekilde faaliyet gösteremez. En iyi fiyat garantisi sunuyorlardı. Bu Rekabet Kurulu tarafından uygunsuz bulundu. İleriki dönemde nasıl olacak bekleyip göreceğiz."

Dün ilk kez dunya.com'un duyurduğu mahkeme kararı sonrasında Türkiye'den Booking.com'a giren kullanıcılar için işlemlerin durdurulduğu görüldü. Şuandan itibaren İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda Türkiye'den booking.com'a giren kullanıcılar, siteden rezervasyon yaptıramayacak ve tesis arayamayacak.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan:
Rekabetle ilgili konularda engelleme yapamıyoruz

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da kendilerine bu yönde bir şey ulaşmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz de gazetelerde bu durumu okuduk. Yalnız şöyle bir durum var; bizim mevzuatımızda rekabete aykırı işlem nedeniyle internet sitesi kapatmaya ilişkin bir hüküm yok. Bu kararı kimin verdiğine bakarız. İnternet sayfası engellemeyle ilgili merciler belli. O mercilerden gelecek kararı görmemiz lazım. Benim gazetelerde okuduğum şekliyle engellemek mümkün değil."
Booking.com'a erişilmeye çalışıldığında Türkiye'deki otellere rezervasyon yapılamadığını ancak yurt dışındaki otellere rezervasyonun gerçekleştirilebildiğinin hatırlatılması üzerine Sayan, "Normalde bizim yaptığımız şey, siteye tamamen erişimi engellemek şeklinde oluyor. Booking.com'da eğer belirttiğiniz gibi bir durum varsa kendisi bu kararın gereğini kendi kendine yerine getirmiştir. Bizim açımızdan bunun engellenmesi gibi bir durum söz konusu değil." şeklinde konuştu.

Sayan, bu kararın diğer online rezervasyon portallarını etkileyip etkilemeyeceğine yönelik soru üzerine de, şunları kaydetti:

"Haberlerde yer alan hususlar rekabetle ilgili hususlar. Bundan dolayı biz engelleme yapamıyoruz. Bizim engelleme yaptığımız durumlar, kamu güvenliği, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili durumlar. Ticari olarak katalog suçlar var, uyuşturucu madde temini gibi... Otel rezervasyonunda rekabetin engellenmesi katalog suçlara girmiyor."

"Mahkeme kararıyla ilgili bir yazı elinize ulaştığında nasıl bir yol izleyeceksiniz?" sorusuna da Sayan, "Bunu neye dayandırarak söylediklerini görmeden bir şey demem mümkün değil. İcraata uygunsa uygulanır ama rekabetle ilgili hususla site erişime kapatılamaz." yanıtını verdi.

Booking'in faaliyetleri durdurulduBooking'in faaliyetleri durduruldu

 

Bu konularda ilginizi çekebilir