18 °C

Ege'nin lacivert koyları, 'mavi' tutkunlarını bekliyor

Güney Ege'nin maviyle yeşilin buluştuğu noktalarında büyüklü küçüklü sayısız koya sahip Muğla, bin 124 kilometre kıyı uzunluğuyla dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin hayallerine ev sahipliği yapıyor

Ege'nin lacivert koyları, 'mavi' tutkunlarını bekliyor

MUĞLA - Güney Ege'nin maviyle yeşilin buluştuğu noktalarında büyüklü küçüklü sayısız koya sahip Muğla, her yıl yerli ve yabancı birçok yatı ağırlıyor. 

Muğla, bin 124 kilometre kıyı uzunluğuyla dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin mavi düşlerine ev sahipliği yapıyor. Her yıl 3 milyondan fazla yabancı turisti ağırlayan Muğla'da yaklaşık 50 bin kişi, haftalık düzenlenen gezilerde kiraladıkları özel yatlarla Ege'nin lacivert koylarında mavi yolculuğun keyfini yaşıyor. 

Türkiye Seyahat Acente Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda mavi yolculukta marka haline gelen Muğla'nın, İspanya'dan daha fazla kıyı uzunluğuna sahip olduğunu söyledi. 

Ünlü sanatçıların yanı sıra devlet adamlarının da son yıllarda Muğla'yı tercih ettiğini dile getiren Özbozdağ, turistlerin ilk tercihleri arasında mavi yolculuğun geldiğini kaydetti. 

 Kişi başı 3 bin dolar harcama yapılıyor 

Muğla'nın yeşil ile mavinin en güzel buluştuğu köşeleri bünyesinde barındırdığına dikkati çeken Özbozdağ, şöyle konuştu: 

"Muğla'da bin 124 kilometrelik sahil şeridinde 13 marina bulunuyor. Datça, Dalaman ve Ören'de yeni marina yapım çalışmaları devam ediyor. Böylece marina sayısı 16'ya yükselecek. Yat kapasitesi yaklaşık 7 bin. Bu yatların yatak kapasitesi ise 10 binin üzerinde. Yat müşterisinin, otel müşterilerinden farklı olarak kişi başına 3 bin dolar harcama yaptığı tespit edildi. Dolayısıyla yat turizmi bölgemiz açısından çok önemli bir gelir kaynağı." 

Bölgede tatil yapan turistlerin genelde Gökova Körfezi, İngiliz Limanı, Çökertme, Göcek, Marmaris, Fethiye, Ölüdeniz, Kızılada, Datça ve Hisarönü koylarında mavi yolculuğa çıktıklarına işaret eden Özbozdağ, "Yat turizmi, yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Marinalardaki doluluğun yüzde 90'larda olduğunu düşünürsek, bölgemizin bu turizm türünden önemli pay aldığını görürüz" ifadesini kullandı. 

Bölgeye k gelen yolcuların da mavi yolculuğa çıktığına dikkati çeken Özbozdağ, "Kruvaziyerle gelen yolcular da farklı bölgelerde koylarda geziye çıkıyor. Ayrıca yabancı bayraklı tekneler de mavi yolculuğa hizmet ediyor" diye konuştu. 

"Türkiye, güzel koylarıyla diğer ülkelerin bir adım önünde" 

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanı Galip Gür ise Türkiye'nin yaklaşık 8 bin 300 kilometre kıyı şeridine sahip nadir ülkelerden olduğunu vurguladı. 

Türkiye'nin kıyı şeridi açısından önemli pozisyonda bulunduğunu kaydeden Gür, şunları söyledi: 

"Dünya Koylar Birliği toplantılarında Türkiye'nin koylarını anlatıyoruz. Her ülkenin güzel koyları var ama Muğla ve Bodrum'daki koylar konuşulduğu zaman herkes bizi dinliyor. Çünkü buradaki nadide koyların önemini dünya biliyor. Türkiye, güzel koylarıyla diğer ülkelerin bir adım önünde. Bunun kıymetini bilmemiz, koylarımızı korumamız gerekiyor." 

  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap