Hedef 10 milyon yerli turist

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ayık, 1 ya da 2 yıl içerisinde 10 milyon yerli turiste hizmet vermeyi hedeflediklerini ifade etti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, geçen yıl yurt içi otellerde konaklayan yerli turist sayısının 5-6 milyon civarında olduğunu, 1-2 yıl içerisinde de bu sayıyı 10 milyona çıkarmak istediklerini belirtti.

Geçmişte, sezona girmeden satışların yaklaşık yüzde 60'ını erken rezervasyon üzerinden, yüzde 40'lık bölümünü de katalog ya da son dakika satışları ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Ayık, iç pazarda erken rezervasyonla tatil paketi satın almanın yerli müşterilerin lehine olduğunu da söyledi.

"İptal edilen organizasyonları geri kazanmak birkaç yıl alıyor"

Türkiye'nin kongre turizmi konusunda son yıllarda atılım içerisinde olduğunu ifade eden Ayık, "İstanbul da bu anlamda en avantajlı kent. THY'nin bu konudaki çabalarıyla İstanbul, tüm dünyaya bağlanmıştı. 100'den fazla ülkeden İstanbul'a bağlantı vardı. Bu konu turizm için çok büyük bir avantaj" diye konuştu.

İstanbul'un bu anlamdaki avantajını Türkiye'de yakalayabilecek ikinci kentin Antalya olduğunu belirten Ayık, charterlar anlamında avantajı bulunan Antalya'ya, 60'a yakın ülkeden, 300 civarında destinasyondan bağlantı olduğunu bildirdi.

Kongre gibi iptal edilen organizasyonları geri kazanmanın en az birkaç yıl aldığını da sözlerine ekleyen Ayık, "İstanbul, özellikle 2018-2019'dan itibaren tekrar kongre turizminde bir çıkış yapabilir. Bu konuda çok ciddi çaba göstermek lazım" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir