Ordu-Giresun Havalimanı'na DVOR cihazı kuruluyor

Ordu-Giresun Havalimanı'na olumsuz hava koşullarında çevredeki arazi koşullarını gösteren DVOR cihazının kurulması için çalışmalara başlandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine inşa edilen ilk ve tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'na olumsuz hava koşullarında çevredeki arazi koşullarını gösteren DVOR cihazının monte edilmeye başlandığını bildirdi.

Daha önce yağışlı ve sisli havalarda uçakların iniş yapamaması nedeniyle pilotların çevre havalimanlarına yönlendirildiğini anımsatan Balkanlıoğlu, bu sorununun önüne DVOR cihazıyla geçileceğini dile getirdi.

22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete giren Ordu-Giresun Havalimanı'nda eksikliği hissedilen DVOR sisteminin inşasının sürdüğünü ve kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini bildiren Balkanlıoğlu, "Büyük eksikliğini hissettiğimiz DVOR cihazının monte edilmesine başlandı. Şu anda platformu kurulan cihaz, yurt dışından getirilecek antenlerinin takılmasıyla faaliyete geçecek." dedi.

Özellikle havanın kapalı ve sisli olduğu günlerde sefer iptalleri yaşandığını ve uçakların daha çok Çarşamba ve Trabzon Havalimanlarına yönlendirildiğini vurgulayan Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

"Ordu-Giresun Havalimanı'nda bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli yaklaşma ve iniş imkanı sağlayan ILS (Aletli İniş Sistemi) vardı ancak pilotların sisli ve olumsuz hava koşullarında havalimanının etrafındaki arazi koşullarını gösteren bir DVOR cihazı eksikliği hissediliyordu çünkü pilot, arazi koşulları sebebiyle inişi yüzde 1 riskli bulsa bile başka bir havalimanına yönelmeyi uygun görüyordu. Bu sorunu da DVOR cihazı sayesinde atlatmış olacağız."

Balkanlıoğlu, havalimanının uluslararası özelliğe sahip bulunduğu gibi gümrük kapısı da olduğunu anımsatarak, "Bu cihaz ile bundan sonra sefer iptalleri ve başka bir havaalanına yönlendirme sayısı asgariye düşecektir." değerlendirmesinde bulundu.