10 °C

Rusların yerini Avrupalılılar dolduracak

Vizesiz Avrupa Projesi ve Türkiye'yi Tanıtım Platformu'nun Kurucu Başkanı Okumuş, AB ile vizelerin tamamen kaldırılmasıyla son günlerde Rusya ile yaşanan olaylar dolayısıyla azalması beklenen Rus turistlerin yerini Avrupalı turistlerin alacağını belirtti.

Rusların yerini Avrupalılılar dolduracak

Vizesiz Avrupa Projesi ve Türkiye'yi Tanıtım Platformu'nun Kurucu Başkanı Mehmet Okumuş, vize uygulamasının tamamen kaldırılması ve yapılacak tanıtım çalışmalarıyla Avrupa Birliği'nden (AB) Türkiye'ye gelen turist sayısında artış olacağını belirterek, "AB ile vizelerin tamamen kaldırılmasıyla son günlerde Rusya ile yaşanan olaylar dolayısıyla azalması beklenen Rus turistlerin yerini Avrupalı turistler dolduracaktır. Bu doğrultuda Türkiye'nin turizm gelirlerinde yıllık ortalama 15-20 milyar euroluk artış gözlenebilir" dedi. 

Okumuş, yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye yönelik vize uygulamasının haksız olduğunu belirterek, bunun kaldırılması noktasındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu konuda AB siyasi organlarına 2012 yılında resmi başvuruda bulunduklarını hatırlatan Okumuş, vizesiz Avrupa'nın bir talep değil, AB'ye tam üyelikten önce var olan kazanılmış hukuki bir hak olduğunu söyledi. 

AB'nin, müzakerelere başlayan bazı ülkelere vizeyi kaldırıp, diğerlerine vize uygulamaya devam ettirmesini de eleştiren Okumuş, Türkiye ile aynı tarihte müzakerelere başlayan Hırvatistan'a vizelerin kaldırılıp, Türkiye'ye vize uygulanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Okumuş, ayrıca coğrafi olarak AB'nin çok uzağında yer alan Paraguay, Uruguay, Honduras, Güney Kore, Brezilya, Tayvan, Guatemala gibi ülkelere vizeyi kaldırdığına işaret etti.

"AB'den gelen turist sayısı artacak" 

Okumuş, Türkiye'nin ve Türk vatandaşlarının, haksız vize uygulaması nedeniyle 33 yıldır çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara uğradığını ifade etti. Türkiye'nin yıllık 130 milyar euroluk dış ticaret hacmi ile AB'nin altıncı büyük ticari ortağı olduğunu anlatan Okumuş, "Vize engelinin tamamen kaldırılması halinde bu rakam; ithalat, ihracat, turizm ve taşımacılık gibi sektörlerdeki gelirlerin artışıyla 5 yıllık sürede 250-300 milyar euroya kolayca ulaşabilecek" ifadelerini kullandı. 

Okumuş, bütün masraflarıyla bir kişinin AB ülkelerine vize için yaptığı masrafın ortalama 250-300 euroyu bulduğunu belirterek, "Türkiye'den yılda ortalama 1 milyon kişi AB ülkelerine vize başvurusunda bulunuyor. Yalnızca vize başvuru ücret ve diğer masrafların toplamının Türk vatandaşlarına yıllık maliyeti yaklaşık 300 milyon euro" değerlendirmesinde bulundu. 

"Rusların yerini Avrupalı turist alacak" 

Okumuş, vize uygulamasının kaldırılmasıyla AB'den Türkiye'ye gelen turist sayısında da artış olacağını ve harcama düzeyi yüksek turist kitlesinin Türkiye'ye çekileceğini kaydederek, turizm sektörünün rekabet gücünün tanıtım, pazarlama gibi unsurlarla artmasıyla Türkiye'ye gelen Avrupalı turist sayısında önemli artış olacağını belirtti. Okumuş, "Son günlerde Rusya ile yaşanan olaylar dolayısıyla azalması beklenen Rus turistlerin yerini de Avrupalı turistler dolduracaktır. Bu doğrultuda Türkiye'nin turizm gelirlerinde yıllık ortalama 15-20 milyar euroluk artış gözlenebilir" diye konuştu. 

Vize engelinin kalkmasıyla iç turizm pazarında büyük bir artış olacağına işaret eden Okumuş, bu durumun istihdam rakamlarına da olumlu yansıyacağını söyledi. 

Okumuş, ayrıca vize engelinin kalkması ile hava yolu şirketlerinin de trafiklerini artıracaklarını belirterek, söz konusu şirketlerin yolcu sayısı ve gelirlerinde artış olacağını kaydetti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.