10 °C

Sağlık turizminde robotik cerrahi dönemi

Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreter Prof. Dr. İhsan Bakır, "100 milyar dolarlık dünya pastasından 5 milyar dolarlık pay almak için Sağlık Bakanlığımızın başlattığı çalışmaya biz de Robotik kalp cerrahisi programı ile katkı ver

Sağlık turizminde robotik cerrahi dönemi

ANKARA - Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreter Prof. Dr. İhsan Bakır, Türkiye'de sadece 4 kamu hastanesinde bulunan Robotik Cerrahi teknolojisinin yurtdışından büyük ilgi gördüğünü belirterek, "100 milyar dolarlık dünya pastasından 5 milyar dolarlık pay almak için Sağlık Bakanlığımızın başlattığı çalışmaya biz de Robotik kalp cerrahisi programı ile katkı vermek istiyoruz" dedi. 

Dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasında yer alan Türkiye, bu başarısını sağlık turizmi alanındaki çalışmalarıyla taçlandırmak istiyor. Türkiye'de sadece 4 kamu hastanesinde bulunan Robotik Cerrahi teknolojisinin yurtdışından büyük ilgi gördüğünü anlatan Prof. Dr. İhsan Bakır, "Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'nde son bir yılda 70'ten fazla açık kalp ameliyatını Da Vinci robot yardımıyla yaptık. Sahip olduğumuz bu teknolojiyi sağlık turizmi alanında da kullanmak istiyoruz. Bu yaz yüze yakın yabancı hastanın kalp hastalığı tedavisi noktasında görüşmeler yaptık. Pek çok Avrupa ülkesinde bizim imkanlarımız ve fiyat avantajı yok. 100 milyar dolarlık dünya pastasından 5 milyar dolarlık pay almak için Sağlık Bakanlığımız’ın başlattığı çalışmaya biz de Robotik kalp cerrahisi programı ile katkı vermek istiyoruz. Tatile gelen her turist ortalama 650 dolar bırakırken, sağlık turizminde gelir kişi başına 15 bin doları buluyor. Bugün 50’ye yakın sağlık kuruluşumuz uluslararası akreditasyona sahiptir. Sağlık Turizmi, ülkemize yüzde 80 gibi yüksek kar marjı ile cari açık dengemize katkı sağlayacaktır" dedi. 

"Sağlık turizmi pazarında ilk 7 ülke arasında"

Kalp Nakli Merkezi ve Robotik Cerrahi gibi özellikli sağlık hizmetleri verebildiklerini anlatan Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreter Prof. Dr. İhsan Bakır, Türkiye'nin dünya sağlık turizmi pazarında ilk 7 ülke arasında yer aldığını ve özellikle İstanbul'un büyük rağbet gördüğünü ifade etti. Bakır, ağırlıklı olarak kalp hastalıkları, böbrek, karaciğer, kemik iliği nakilleri ve estetik gibi alanlarda hastaların Türkiye'ye geldiğini belirtti. 

"750 bin medikal turist gelecek"

Türkiye'nin dünya sağlık turizmi pazarında yıllık 300 binin üstünde hasta sayısıyla Tayland, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, Hindistan ve Brezilya'nın ardından 7. sırada yer aldığını anlatan Bakır, "Ülkemize sağlık turizmi için gelen bir turist 2 bin 500 dolar ile 100 bin dolar arasında değişen miktarlarda tedavi için bedel ödeyebiliyor. Ülkemiz artık risk düzeyi yüksek hastalıkların tedavisi için de tercih ediliyor. İleri düzey kulak burun boğaz ameliyatları, yüksek tansiyonu ortadan kaldıran renal denervasyon uygulamaları, mide, bağırsak, kolon, rektum, rahim, böbrek, prostat kanserlerinde robotla tedavilerin yapılması bunlardan sadece bazılarıdır. Ülkemiz 72 ülke ile vizesiz seyahat imkanı ve yüksek sağlık teknolojisi sayesinde sağlık turizminde öncü ülke olabilecek konumda. 2018 yılı için 750 bin medikal turistin geleceği ve 5-6 milyar dolar gelir elde edileceği tahmin ediliyor. Tatile gelen her turist ortalama 650 dolar bırakırken, sağlık turizminde gelir kişi başına 15 bin doları buluyor. Bugün 50’ye yakın sağlık kuruluşumuz uluslararası akreditasyona sahiptir. Sağlık Turizmi, ülkemize yüzde 80 gibi yüksek kar marjı ile cari açık dengemize katkı sağlayacaktır" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.