Tarihi manastır turizme kazandırılmayı bekliyor

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde kayalıklar üzerine mağaralardan oyularak yapılan ve yaklaşık bin yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilen Solomon Manastırı, turizme kazandırılmayı bekliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Evbakan Mahallesi'nde bulunan mağara manastırda, Hazreti Meryem'in kucağında Hazreti İsa tasvirinin yanı sıra oyma haç ve çeşitli figürler yer alıyor.

Yılın belli zamanlarında ziyaretçileri olan ve mahalleye 300 metre mesafede kayalıklar üzerinde yapılan manastıra oldukça zorlu bir yolculuğun ardından ulaşılabiliyor.

Şenkaya Kaymakamı Ahmet Özkan,  yaptığı açıklamada, manastırın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun sit alanı olduğunu söyledi.

Yapının tarihiyle ilgili netlik bulunmadığını ancak bin yıllık tarihe sahip olduğunun değerlendirildiğini anlatan Özkan, "Buranın hassas olması dolayısıyla onarımı tahminen çok yavaş işliyor, planının yapılması ve orijinalinin korunması adına. Bir de tarihi bir yer olduğu için farklı şekillerde zarar verilebilir diye korkuluyor ama belli süre sonra bir düzenleme yapılacaktır." diye konuştu.

Evbakan Mahallesi Muhtarı Rasim Gülle de manastırın Bizans döneminden kalma olduğu bilgisini aktardı.

Ruhban okulu olarak kullanılmış

Gülle, manastırın söylentilere göre ruhban okulu olarak kullanıldığını anlattı.

Tarihi yapıya özellikle Gürcistan'dan yılda bin veya bin 500 civarında turist geldiğini vurgulayan Gülle, "Burasının ruhban okulu olduğunu Gürcü turistlerden öğrendik. Burada rahibeler yetiştiriliyormuş. Sarp kayalıklar üzerine kurulmasının önemli amaçlarından biri rahibe yetiştirmek ve güvenlik. Geçmişte Bizans'tan kalma bir yer ve Gürcülere geçtikten sonra da Solomon ismini almış." ifadelerini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir