21 °C

Turizmci gelecek yıldan endişeli

Turizmde sektöre IŞİD gölgesi düştü. ABD ve bazı Batı ülkelerinin vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrıları yapması turizmcileri gelecek yıl için endişelendiriyor

Turizmci gelecek yıldan endişeli

 SERCAN AKINCI

İSTANBUL - Irak- Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye’nin sınırlarına kadar genişlemesinin ardından ABD ve bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri vatandaşlarına ‘Türkiye’nin özellikle Güneydoğu illerine gitmeyin’ çağrısında bulundu. Bu çağrıların yaz sezonunun sonuna denk gelmesi turizmcilerin çok fazla etkilenmemesini sağlarken, gelecek yıl için ise endişe yarattı. 

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Vekili Yakup Demir, “Çağrılar mart- nisan gibi yapılsaydı çok büyük zarar verirdi” dedi. Olayların aralık ayının sonuna kadar devam etmesi halinde 2015 yılının kesinlikle kötü geçeceğini ifade eden Demir, “İsrailli turist gelmiyor, Arap turistte düşüş var. Rus turistlerde yüzde 30’luk bir kayıp yaşıyoruz. Şimdi bir de savaşa girecek olursak ürkütücü olur. Türkiye’nin turizminin çok iyi gittiği 1991 yılında patlak veren Irak savaşıyla turist sayımız yüzde 50- 60 düşmüştü. Şu anda dünyadaki bölgeyle ilgili haber hareketiyle fiili bir durum gelişmese bile yüzde 25’lik düşüş yaşarız. Türkiye turizmi için 2015’ten korkuyoruz” dedi. 

Kilit nokta ‘siviller’ 

Yapılan çağrıların kısa dönemde Türk turizmine olumsuz olarak bir etki etmeyeceğini belirten ETS Tur’un sahiplerinden Mehmet Ersoy, buna karşın Türkiye’yi etkileyecek bir olay yaşanması halinde önümüzdeki sezon turizmin de olumsuz etkilenebileceğini kaydetti. Türkiye’nin içinde bulunabileceği bir askeri kara operasyonu için de yorum yapan Ersoy, “Bunları konuşmak için çok erken. Ülke içinde sivillere bir zarar gelmemesi halinde, sınır dışı harekata katılsak da bunun turizme olumsuz bir etkisi olmaz” diye konuştu. Şu sıralar turizmcilerin gelecek yılın planlamasını yaptığına dikkat çeken Turizm Geliştirme Vakfı (TUGEV) kurucusu ve Kervansaray Otel- Restoran İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Babila ise şunları aktardı: “Olaylar büyürse turizmde gelecek yıl sıkıntılı olur. Şu anda çok uzun yıllar sürecek bir kara harekatından söz ediliyor. O kadar yatırımımız var, ne yaparız diye düşünüyoruz.” 

En büyük risk GAP’ta 

Genel olarak iç turizme odaklandıklarını söyleyen Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, en çok tur satışını GAP Bölgesi’ne yaptıklarını ifade etti. Her geçen yıl bölgeye yaptıkları satışların da yeni otel yatırımlarının da arttığını belirten Erkan, IŞİD kaynaklı sıkıntıların büyümesi halinde bölgedeki turizmin büyük oranda zarar göreceğini anlattı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap