17 °C

Turizmciler 9 gün tatil istiyor

Ramazan ayının temmuza denk gelmesiyle ağustos ayına oranla sektörde oluşan yüzde 60 kaybı önlemek isteyen turizmciler, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını istiyor

Turizmciler 9 gün tatil istiyor

AMASYA - Turizmciler, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını istiyor. 

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yaptığı açıklamada, bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının turizm sektörü ve tatilciler tarafından memnuniyetle karşılanacağını belirtti. 

Polatoğlu, sektörün her zaman bir gün fazla tatil beklentisi içinde bulunduğunu, devam eden rezervasyonların iyi olduğunu ancak 9 gün tatil olması halinde sektörün daha da canlanacağını söyledi. 

Ramazanda kayıp yüzde 60 

Yurt içinde birçok otelin ramazan ayı için hazırlık yaptığını, iftar, sahur ve ramazan eğlencesi programları düzenlediğini vurgulayan Polatoğlu, şunları kaydetti: 

"Yerli turiste yönelik bu aktivitelere rağmen ramazan dönemi turizmi çok etkiliyor. Ağustos ayı ile karşılaştıracak olursak yüzde 60 oranında bir kayıp söz konusu. Bunu dengelemek için çalışıyoruz. Bu sıkıntıların bir nebze olsun azaltılması ve sektörün ekonomik olarak rahatlaması için tatilin 9 gün olmasını ve bir an önce bunun karara bağlanmasını bekliyoruz. Böylelikle resmi tatilin netleşmesini bekleyen yerli turistler de rezervasyonlarını yaptırabilir ancak çıkan karara da saygı göstereceğiz." 

Polatoğlu, perşembe ve cuma gününün tatile katılmasının aşırı sıcakların yaşandığı bu dönemde hem tatilci hem sektör hem de esnaf açısında büyük yarar sağlayacağını vurguladı. 

Bayram tatili hafta sonuyla beraber 5 gün görünse de çoğu insanın iznini katarak 9 güne tamamladığını anlatan Polatoğlu, "Resmi tatil uzatılırsa talep daha da artar. Uzun tatilde herkes bir yere gitmek, gezmek ister. Sektörün de bayram edebilmesi için iki günlük uzatmaya ihtiyaç var" diye konuştu. 

Polatoğlu, ramazan ayında oruçlu vatandaşların otobüslü kültür turlarını tercih etmediğini, bayram tatiliyle bu turlarda da artış yaşanacağını dile getirdi. 

Ramazan Bayramı bu yıl 28 Temmuz Pazartesi başlayıp 30 Temmuz Çarşamba günü sona erecek. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.