TÜROB, Booking.com için mahkemeye başvurdu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Booking.com aleyhine TÜRSAB tarafından açılan davada mahkemenin aldığı ihtiyati tedbir kararını durdurmak için bugün mahkemeye başvuruda bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DÜNYA ONLINE

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Booking.com aleyhine TÜRSAB tarafından açılan davada İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce alınan Booking.com'a erişimin durdurulmasına yönelik ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde tüm üyelerine uygulamadan zarar gördükleri gerekçesi ile mahkemeye itiraz etmeleri çağrısında bulunan TÜROB ihtiyati tedbir kararının kaldırılması içinkendisi de ayrıca mahkemeye başvuruda bulundu. Başvuru bugün TÜROB adına Hukuk Müşavirliği tarafından yapıldı.

Konaklama sektörü olumsuz etkilendi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TÜROB, Booking.com'un Türkiye otellerinin satışının durdurulması kararının, halihazırda çok zor bir dönem geçiren konaklama sektörünü daha da zor bir durumda bıraktığını kaydetti. Açıklamada, Türkiye genelinde konaklama sektörünün tamamının olumsuz etkilenmesinin yanında, bu kararla birlikte özellikle pazar paylarının büyük bir kısmını Booking’den sağlayan Anadolu'da yer alan oteller ile Türkiye sathındaki küçük otellerin bir anda tüm kaynaklarının kesildiği belirtildi.

Bu sektörü cezalandırmadır

TÜROB’un açıklamasında, "Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com'un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış/haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com’un faaliyetinin durdurulması, booking.com'dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur. Ayrıca bu karar, uluslararası alanda ülkemize yönelik olumsuz algının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hukukun üstünlüğünü her zaman ön planda tutan Birliğimiz, yasalara aykırı uygulamalarının giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini ana ilke olarak kabul etmektedir” denildi.

Booking: İtiraz edeceğiz

Online rezervasyon portalı Booking.com da dün DÜNYA'ya yaptığı açıklamada kendileri için İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından verilen faaliyet durdurma kararına itiraz edeceğini açıklamıştı. Mahkemenin bir sonraki duruşması 6 Haziran tarihinde görülecek. 

Kendilerini masum gösteriyorlar

Booking.com'um Türkiye'de haksız rekabet ortamı yarattığı ve yerli turizm acentalarını zarara uğrattığı gerekçesiyle mahkemeye başvurduktan sonra turizm sektöründen yoğun eleştiri alan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, booking.com'um kendi kendine Türkiye'deki rezervasyonları dondurarak kendini haklı göstermeye çalıştığını söyledi. Ulusoy, "Booking, ilgili resmi kurumlar tarafından site hakkındaki resmi kararın kendisine gelmesini beklemeden, Türk müşterilere işlemlerini kapattı. Bu tamamen yapacakları itiraz öncesinde kendilerin masum göstermeye yönelik bir adım. Zaten en başından mahkemenin böyle bir karar vermesini beklemiyorlardı" şeklinde konuştu.

Booking'den DÜNYA'ya açıklama: Karara itiraz edeceğizBooking'den DÜNYA'ya açıklama: Karara itiraz edeceğiz

Booking'in faaliyetleri durdurulduBooking'in faaliyetleri durduruldu

Trivago ve Tripadvisor da TÜRSAB’ın hedefindeTrivago ve Tripadvisor da TÜRSAB’ın hedefinde

Bu konularda ilginizi çekebilir