7 °C

Yabancı turistler en çok otellerde konakladı

Yılın ilk yarısında Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin otellerdeki geceleme sayısı 64 milyonu buldu

Yabancı turistler en çok otellerde konakladı

KOCAELİ - Türkiye'ye yılın ilk yarısında gelen yabancı turistler otel, motel ve pansiyonlarda 64 milyon kez konakladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) turizm istatistiklerinden derlenen bilgiye göre, yılın ilk 6 ayında yabancı turistler ve yurt dışında ikamet eden vatandaşların Türkiye'deki geceleme sayısı 148 milyon 488 bin oldu.    

Geçen yılın ocak-haziran döneminde 104 milyon 337 bin 193 olan yabancı turistlerin Türkiye'de konakladığı gece sayısı, bu yılın aynı döneminde 11,6 milyon artarak 115 milyon 941 bin 815'e yükseldi. 

Yabancıların konaklamada en fazla tercih ettiği yerler otel, motel ve pansiyonlar oldu. Yabancılar, bu yerlerde 63 milyon 853 bin gece konakladı.  

Bunu 24 milyon 45 bin geceyle akraba ve arkadaş evleri takip etti. Yabancıların bu konaklama türündeki geceleme sayısı, geçen yıla göre  6 milyon düzeyinde artış gösterdi.  

Turistlerin yılın ilk 6 ayında kendi evlerindeki geceleme sayısı 1,8 milyon artarak 7 milyon 132 bine yükseldi, kiralık evlerdeki geceleme sayıları ise 45 bin azalışla 6 milyon 465 bine geriledi. 

Yerli turistler kendi evinde konakladı 

Yurt dışında yaşayıp Türkiye'ye gelen vatandaşların ülkedeki geceleme sayısı da 32 milyon 546 olarak gerçekleşti. 

Yerli turistler konaklamak için en çok kendi evlerini kullandı. Vatandaşların kendi evlerindeki geceleme sayısı 18 milyon 191 bin oldu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.