13 °C

870 kişiye maaş ödeyip, eğitim verecek

İŞKUR ile Toyota Türkiye otomobil fabrikası arasında imzalanan protokol gereği, işe alınacak 870 kişi ücretli olarak eğitime tabi tutulacak.

870 kişiye maaş ödeyip, eğitim verecek

 

 
 
 
 
SAKARYA - Sakarya Çalışma ve İş Kurumu Sakarya İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile Toyota Türkiye Otomotiv Sanayi AŞ arasında imzalanan protokol gereği, işe alınacak 870 kişi ücretli olarak eğitime tabi tutulacak.
 
Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında fabrikanın ihtiyaç duyduğu nitelikte iş gücü ihtiyacını karşılanması amacıyla başlatılan kurs kapsamında, 870 kişi istihdam garantili kurs programına katılacak. 5 ay boyunca eğitim alacak olan kursiyerler, eğitim süresi boyunca ayda 550 lira maaş alacak.
Eğitim programı süresince, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortaları da yapılırken, eğitimlerin ardından Kaynak Makinesi Operatörlüğü için 278, Otomotiv Yüzey Boyama Makineleri Operatörlüğü'nde 158, Otomotiv Montaj İşçiliği için 397 ve Otomotiv Kalite Kontrol İşçiliği için de 37 kişi istihdam edilecek.
Kurslara katılmak isteyen adayların, en az lise mezunu olması şart koşuldu.
Sakarya İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, yaptığı açıklamada, işletmelerin nitelikli iş gücü ihtiyaçlarını karşılamak istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:
"İşletmelerimizin bu ihtiyacını eğitim programları yoluyla karşılamaya çalışıyoruz. UMEM Projesi ile her işletmeye uygun mesleki eğitim programı oluşturulabiliyor. Ayrıca, Toyota'nın yeni modeli Corolla'nın üretiminin ülkemizde ve ilimizde gerçekleşecek olması son derece memnun edici. Bu modelin üretiminin işsizlerimize iş kapısı açması da daha memnun edici. Diğer modellerin de ilimizde üretilmesi için motivasyon sağlamaya çalışıyoruz."
 
 
 
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.