19 °C

Albayraklar’ın kağıt fabrikasına teşvik çıktı

116.7 milyon liralık yatırım yapılacak

Albayraklar’ın kağıt fabrikasına teşvik çıktı

ESRA ÖZARFAT

BURSA- Albayraklar Holding, Bursa Orhangazi’de kurmayı planladığı ve ÇED başvurusunu geçen yıl ağustos ayında yaptığı 116.7 milyon liralık yatırım için yatırım teşviklerinden yararlanacak. 

Albayraklar Holding, Bursa’nın Orhangazi ilçesine kağıt fabrikası kuruyor. Örnekköy’de 275 bin metrekarelik arsa üzerine yıllık 170 bin ton kapasiteli olacak kağıt fabrikası 116.7 milyon liraya mal olacak. Albayraklar Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ tarafından yaptırılacak tesiste 100 kişi istihdam edilecek. ÇED başvurusu 27 Ağustos 2013 tarihinde yapılan projenin yatırım teşviki aldığı bilgisi 10 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayınlandı. Şirket, gümrük vergisi muafiyeti, 7 yıllığına sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, KDV istisnası, yüzde 90 oranında vergi indirimi ve yüzde 50 yatırıma katkı oranı desteğinden yararlanacak. Albayraklar Holding’in Orhangazi’de kuracağı tesisle yıllık 83 bin ton tabaka ve rulo halinde gazete kağıdı, 35 bin ton fotokopi kağıdı, 25 bin ton yazı baskı kağıdı ve 27 bin ton kaplanmış kağıt üretilecek. Yatırım kapsamında 22 milyon 381 bin 125 dolar makine teçhizat ithalatı öngörülüyor. 

Matbaa atıkları ve eski gazeteler dönüştürülecek 

Albayraklar’ın kağıt fabrikasında hammadde olarak yüzde 75 civarında matbaa atıkları ile eski gazeteler ile yan ürün olarak yüzde 25 civarında selüloz kullanılacaktır. Buna ilaveten, tesisin buhar ve elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılamak üzere 27 megavat gücünde bir doğalgaz kojenerasyon tesisi kurulması planlanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap