5 °C

Alman şirketten Bursa'ya ikinci yatırım

Alman şirket ElringKlinger'ın Bursa'ya yaptıkları yeni tesis ile Türkiye'deki yatırımları 50 milyon liraya ulaştı.

Alman şirketten Bursa'ya ikinci yatırım

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, Alman otomotiv yan sanayi şirketi ElringKlinger'in Türkiye'ye ikinci yatırımını gerçekleştirdiğini belirterek, "Yeni tesis, Alman devin genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün bir göstergesidir. ElringKlinger Türkiye'de daha da büyümeyi planlıyor." dedi.

Alman şirket ElringKlinger'in 18 Kasım'da Bursa'da açacağı yeni fabrikasına ve Türkiye'deki yatırım ortamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ermut, şirketin bu tesis ile uluslararası yatırımcılara bir mesaj vererek, Türkiye’nin yatırım açısından ne denli doğru bir merkez olduğunu bir kez daha doğruladığını anlattı.

Ermut, bu fabrikanın uluslararası yatırımcılar nezdinde Türkiye’de var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekeceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Şirketin ekosistemine baktığımızda esasen ne derece stratejik bir yatırım olduğunu da anlayabiliyoruz. Türkiye ve Almanya’nın çok köklü bir ekonomik geçmişi var. 2015'te Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke 13,4 milyar dolar ile Almanya. Toplam ihracatımız içinde ise Almanya’nın payı aynı yıl itibarıyla yüzde 9,3. Sadece geçen yıl değil, Almanya son 10 yıldır Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke. Uluslararası doğrudan yatırımlar noktasında ise 2002’den sonra Almanya’dan ülkemize 8,4 milyar dolar yatırım girişi gerçekleştiğini görüyoruz. Ayrıca, 2016 yılı haziran ayı verilerine göre Türkiye’de 6 bin 650 Alman sermayeli şirket bulunuyor. Dolayısıyla, Almanya gibi önemli bir pazarın, bu tarz yatırımlar ile Türkiye’ye yönelmesi bizim için çok önemli. Ayrıca, otomotiv, kimya, enerji gibi Ajans olarak öncelik verdiğimiz stratejik sektörlerde öne çıkan bir ülke olması, Almanya’yı bizim için daha da önemli bir hale getiriyor."

ElringKlinger'in 35 milyon lira değerindeki yeni yatırımından hiçbir şartta vazgeçmediğini ve hız kesmediğini aktaran Ermut, "Yeni tesis, Alman devin genel büyüme stratejisi çerçevesinde Türkiye pazarını ne kadar önemli gördüğünün bir göstergesidir. Üretim kapasitelerini artırmayı hedefledikleri yeni tesis arazi anlamında büyümeye elverişli geniş bir mekan sunuyor ve bildiğimiz kadarıyla ElringKlinger buna paralel Türkiye'de daha da büyümeyi planlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

2,8 milyar liralık proje takipte

Ermut, uluslararası firmaların bu tür yatırımların devam edeceğini ve son 14 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yatırım ortamında ciddi reformlar yaşandığını belirterek, bu alandaki iyileştirmelerin uluslararası yatırımcılar tarafından doğru okunarak yatırıma dönüştüğünü anlattı.

TYDTA'nın da uluslararası yatırımlar konusunda kamu ile özel sektör arasında köprü vazifesi görmeye devam ettiğine işaret eden Ermut, "Ajansımızın gündemindeki projelerin stoğuna baktığımızda şu an 22,8 milyar dolarlık 147 proje var. Bunun yaklaşık 10 milyar dolarlık kısmı enerji projelerinden oluşuyor, ve doğası gereği bunlar büyük ölçekli yatırımlar. Kimya, lojistik, ve otomotiv gibi sektörlerdeki projelerle devam ediyor listemiz. Memnuniyetle görüyoruz ki değerli yatırımcılarımız her geçen gün projelerine devam edeceklerini, yatırım programlarında sapma olmadığını teyit ediyor." diye konuştu.

5 yılda 120 milyon liraya çıkacak

ElringKlinger TR Oto. San. Tic. AŞ Genel Müdürü Yavuz Günaydın da şirketinin küresel ölçekte 8 bin 200 çalışanı ile 45 noktada faaliyet gösterdiğini ve Bursa'ya yaptıkları bu yeni tesis ile Türkiye'deki yatırımlarının 50 milyon liraya ulaştığını vurguladı.

Toplamda 22 bin 400 metrekarelik bir alanda bulunan tesisin 9 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapacağını ve 200 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını aktaran Günaydın, "3 yıllık planımızda 7 bin metrekare daha kapalı alanda üretim yapmak var. Bina ile birlikte ciro anlamında da büyüme planımız 5 yıl içinde 120 milyon liraya ulaşmak. Bunu da ilave proje alarak ve diğer fabrikalarımızdan iş transferleri yaparak gerçekleştirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Ford Otosan, Hyundai Assan, Oyak Renault, Tofaş, dünyada ise Ford, Renault, Peugeot gibi otomotiv firmalarının iş ortağı olan ElringKlinger, 2009 yılında Türkiye'de yatırım kararı alarak, Bursa'yı üs olarak belirlemişti. Alman otomotiv yan sanayi şirketi, daha sonra 2012 yılında ek bir yatırım ile o dönem İspanya'daki üretim tesisini Türkiye'ye taşıma kararı almıştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.